W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu

17.06.2019

– Polska jest zwolennikiem silnej i wspólnej, a więc biorącej pod uwagę interesy wszystkich państw członkowskich, polityki zagranicznej Unii – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych.

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu

Efektywność Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, wdrażanie Strategii Globalnej UE oraz sytuacja w Sudanie stanowiły główne tematy dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE. Na marginesie posiedzenia Rady odbyło się również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Jordanii, podczas którego poruszono kwestie dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Dyskusja na temat efektywności Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa dotyczyła rozwiązań prowadzących do zwiększenia skuteczności działań UE na arenie międzynarodowej. Minister Jacek Czaputowicz zwrócił się z propozycja by Komisja Europejska przygotowała analizę wpływu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE na siłę głosu poszczególnych państw w Radzie i na funkcjonowanie UE. Opowiedział się za podejściem pragmatycznym wskazując na ułomności takich formatów jak format normandzki, porozumienie nuklearne z Iranem i proces berliński, w których reprezentacja UE jest niejasna. Wskazał również, że – wzorem Partnerstwa Wschodniego – nowe inicjatywy współpracy z państwami trzecimi proponowane przez zainteresowane państwa członkowskie powinny uzyskać akceptację Rady, a następnie być wdrażane przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych i Komisję Europejską. 

Wdrażanie Strategii Globalnej Unii Europejskiej stanowiło temat połączonej sesji ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony. Podstawą dyskusji był raport podsumowujący trzyletni okres implementacji strategii przygotowany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych. Szef polskiego MSZ zaznaczył konieczność dalszego rozwoju konkretnych zdolności UE w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, w uzupełnieniu do pozostającego fundamentem bezpieczeństwa europejskiego NATO. Minister Czaputowicz podkreślił potrzebę utrzymania możliwości udziału państw trzecich w projektach realizowanych w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO). 

W ramach dyskusji dotyczącej Sudanu, Rada omówiła pogarszającą się sytuację wewnętrzną w tym kraju i jej implikacje dla bezpieczeństwa regionalnego. W ocenie ministrów drogą do uspokojenia sytuacji powinien być konstruktywny dialog mający na celu doprowadzenie do utworzenia cywilnego rządu, jak również przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich.

Szef polskiego MSZ poinformował Radę o swojej niedawnej wizycie w Kijowie, którą odbył wspólnie z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström. Podkreślił konieczność kontynuacji wsparcia UE dla aspiracji europejskich Ukrainy. Zwrócił również uwagę na agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy i potrzebę adekwatnej reakcji UE. W tym duchu zaproponował przedłużenie obowiązujących sankcji sektorowych o kolejne 12 miesięcy oraz wpisanie na listę sankcji indywidualnych osób odpowiedzialnych za tzw. paszportyzację.

Podczas posiedzenia Rady odbyła się również dyskusja dotycząca planowanej konferencji w Bahrajnie poświęconej ekonomicznym aspektom amerykańskiej propozycji rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Minister Jacek Czaputowicz wskazał na konieczność wzięcia udziału w proponowanej debacie, które może nas przybliżyć do rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Szef polskiej dyplomacji poinformował, że Polska będzie reprezentowana na spotkaniu przez ministra finansów.

W części poświęconej Jordanii, szefowie dyplomacji państw członkowskich UE spotkali się z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Aymanem Safadim. Dyskusja skupiła się na kwestiach regionalnych, w tym na amerykańskim planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu. 

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

{"register":{"columns":[]}}