W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich

31.01.2019

Partnerstwo Wschodnie oraz sytuacja w Wenezueli były przedmiotem pierwszego dnia dyskusji podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich w Bukareszcie.

Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich

- Warto wykorzystać dziesiątą rocznicę utworzenia Partnerstwa Wschodniego do zwiększenia widoczności działań podejmowanych na wschodzie i dyskusji na temat dalszego rozwoju tego programu – powiedział szef polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz podkreślił, że Partnerstwo Wschodnie jest istotnym narzędziem współpracy UE ze wschodnimi sąsiadami. Poinformował również o organizowanych przez Polskę w tym kontekście wydarzeniach, promujących niezbędną refleksję nad dalszym rozwojem Partnerstwa.

W świetle niepewnego rozwoju sytuacji w Wenezueli Wysoka Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federika Mogherini przedstawiła ministrom założenia utworzenia Międzynarodowej Grupy Kontaktowej.  Jej celem będzie dążenie do pokojowego i demokratycznego rozwiązania obecnego kryzysu oraz stworzenie warunków niezbędnych do powstania wiarygodnego procesu politycznego, zgodnego z przepisami wenezuelskiej konstytucji. Minister Czaputowicz wyraził w tym kontekście zdecydowanie poparcie dla wspólnego stanowiska UE w sprawie Wenezueli. – Istnieje wciąż przestrzeń do mediacji lub wsparcia procesu politycznego, dlatego wspieramy Międzynarodową Grupę Kontaktową – podkreślił szef MSZ. Jednocześnie podkreślił, że kraje latynoamerykańskie i Organizacja Państw Amerykańskich powinny odgrywać kluczową rolę w procesie politycznym, co zwiększy prawomocność działań międzynarodowych i przyszłego rządu tymczasowego. - Powinniśmy zagwarantować pokojowy proces politycznej transformacji i wspierać organizację wolnych i uczciwych wyborów, przy udziale międzynarodowych misji obserwacji wyborów – dodał. W trakcie spotkania ministrowie omówili także kwestię nałożenia dalszych sankcji na osoby, które są szczególnie odpowiedzialne za utrudnianie procesów demokratycznych albo użycie przemocy wobec demonstrantów w Wenezueli. Wyrazili także gotowość zwiększenia pomocy humanitarnej dla tego kraju.

Przed posiedzeniem ministrów w formule Gymnich szef polskiej dyplomacji spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem. Ministrowie podpisali Memorandum w sprawie organizacji konkursu na najlepszy esej o Partnerstwie Wschodnim dla studentów z krajów objętych tym programem. Konkurs jest organizowany w związku z przypadającą w tym roku 10. rocznicą Partnerstwa Wschodniego.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

 

{"register":{"columns":[]}}