Minister Jacek Czaputowicz otworzył posiedzenie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w ramach Procesu Warszawskiego
24.10.2019
– Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej złożona i napięta, co ma poważne konsekwencje również dla bezpieczeństwa energetycznego – powiedział minister Jacek Czaputowicz otwierając spotkanie Grupy roboczej ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w ramach Procesu Warszawskiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele ponad 30 państw i instytucji międzynarodowych.
– Kwestie bezpieczeństwa energetycznego należą do priorytetów polskiej polityki zagranicznej, dlatego to spotkanie odbywa się w Warszawie – wskazał minister Czaputowicz. Podkreślił również, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego ma wymiar międzynarodowy i jest jednym z najważniejszych wyzwań nie tylko dla krajów regionu Bliskiego Wschodu, ale także dla całej społeczności transatlantyckiej i jej globalnych partnerów.
Uczestnicy obrad dyskutowali nad sposobami reagowania na zagrożenia dla bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej, wynikającymi z przyczyn naturalnych i technologicznych oraz z działalności przestępczej, zakłócającej produkcję, transport i dystrybucję nośników energii. Omówili praktyczne kroki przeciwdziałania tym zagrożeniom, również w zakresie ochrony krytycznej infrastruktury energetycznej i spójności łańcucha dostaw produktów naftowych. – Bez bezpiecznych dostaw energii nie będziemy w stanie dostarczać niezbędnych usług dla naszych obywateli, zwiększać ich dobrobytu ani zagwarantować stabilności i bezpieczeństwa – ocenił minister Czaputowicz.
W trakcie dyskusji wskazywano także na możliwości zwiększenia bezpieczeństwa poprzez transformację energetyczną, dywersyfikację źródeł energii oraz poprawę efektywności energetycznej. Uczestnicy przyjęli wspólne oświadczenie popierające działania na rzecz opracowania dobrych praktyk, w tym dotyczących współpracy państw ze środowiskami biznesowymi, organizacjami i instytucjami międzynarodowymi.
W ramach grup roboczych Procesu Warszawskiego dotychczas odbyły się spotkania: w Seulu (na temat bezpieczeństwa cybernetycznego), w Waszyngtonie (w sprawie praw człowieka) oraz w Manamie (dot. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego). Kolejna grupa robocza spotka się 14-15 listopada w Bukareszcie. Jej obrady poświęcone będą kwestiom związanym z przeciwdziałaniem rozpowszechnianiu broni rakietowej.
Spotkania dwóch pozostałych grup Procesu Warszawskiego: ds. przeciwdziałania terroryzmowi oraz kwestii humanitarnych i uchodźców odbędą się na początku roku 2020 na kontynencie afrykańskim i południowoamerykańskim. Wyniki prac grup roboczych podsumowane zostaną podczas konferencji ministerialnej, która odbędzie się w Waszyngtonie wiosną 2020 roku.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Tymon Markowski / MSZ
Materiały
Oświadczenie podsumowujące spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa energetycznego (wersja robocza tłumaczenia)Oświadczenie_podsumowujące_spotkanie_grupy_roboczej_ds_bezpieczeństwa_energetycznego_(tłumaczenie_robocze).pdf 0.44MB Energy Security Working Group Statement
Energy_Security_Working_Group_Summary_Statement_Warsaw_Process_(1).pdf 0.23MB