Minister Jacek Czaputowicz przewodniczył nieformalnemu posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ
22.08.2019
– Zapewnienie bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości religijnych to istotne wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. Ufam, że nasza dzisiejsza dyskusja pomoże nam wypracować konieczne zalecenia dotyczące promowania wolności religijnej i ochrony mniejszości religijnych – podkreślił minister Czaputowicz podczas nieformalnego spotkania Rady Bezpieczeństwa dotyczącego bezpieczeństwa mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych.
Posiedzenie odbyło się w ramach pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Polski w maju 2019 r. - Głęboko wierzymy, że ten dzień zmobilizuje społeczność międzynarodową do większego zaangażowania w działania mające na celu upamiętnienie ofiar, które często pozostają zapominanie - zaznaczył minister Czaputowicz. Wyraził również nadzieję, że Międzynarodowy Dzień przyczyni się do zwalczania zbrodni nienawiści i aktów przemocy z powodu religii bądź wyznania oraz wzmocni szacunek dla różnorodności religijnej.
Uczestnicy nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ dyskutowali także nad działaniami prewencyjnymi, które mogą w przyszłości skutecznie zapobiegać prześladowaniom mniejszości religijnych w trakcie konfliktów zbrojnych. Podkreślili jednocześnie konieczność przestrzegania praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego. – Prawo do głoszenia swoich przekonań i wyznawania religii leży u podstaw wszystkich swobód. Wolność wyznania jest bezpośrednio powiązana z innymi podstawowymi swobodami. Musi być zatem powszechnie szanowana, promowana i chroniona – mówił minister Czaputowicz. W trakcie posiedzenia wysłuchano ponadto świadectwa ofiary prześladowań ze względu na religię, jazydki ocalonej z niewoli ISIS.
Obok polskiego ministra spraw zagranicznych w spotkaniu wzięli udział m.in. Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka, przedstawiciele krajów członkowskich ONZ, w tym Samuel Brownback, amerykański ambasador ds. międzynarodowej wolności religijnej i Lord Ahmad of Wimbledon, minister stanu i Zjednoczonego Królestwa oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Współorganizatorami spotkania były Brazylia, Jordania, Kanada, Wielka Brytania i USA.
Na marginesie debaty minister Czaputowicz odbył rozmowy bilateralne z Lordem Ahmadem of Wimbledon i ambasadorem Samuelem Brownbackiem na temat możliwości współdziałania i przyszłych inicjatyw w obszarze promowania wolności religijnych.
Przy okazji spotkania Rady Bezpieczeństwa minister Jacek Czaputowicz uhonorował również tegoroczną nagrodą Pro Dignitate Humana Naveeda Waltera, dyrektora organizacji Human Rights Focus Pakistan, za jego zaangażowanie w ochronę praw mniejszości religijnych i osób prześladowanych ze względu na religię lub wyznanie.– Jestem zaszczycony mogąc przyznać nagrodę osobie, która jest szczególnie świadoma znaczenia wolności religii – mówił minister Czaputowicz podczas uroczystości wręczenia nagrody.
Minister Czaputowicz spotkał się również z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Rozmowa dotyczyła m.in. sierpniowej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa, ewentualnego zaangażowania ONZ w związku z konfliktem na Ukrainie oraz przygotowań do wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Minister Czaputowicz poinformował także o gotowości polskiego kontyngentu wojskowego do rozpoczęcia w listopadzie br. służby w ramach misji UNIFIL w Libanie.
***
Ochrona mniejszości religijnych w świecie, w szczególności chrześcijan, należy do priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Od kilku lat Polska z niepokojem obserwuje wzrost liczby krajów, w których dochodzi do ograniczenia wolności religijnej i prześladowań grup religijnych. Raporty niezależnych ośrodków badawczych, m.in. amerykańskiego ośrodka Pew Research Center, wskazują, że zjawisko to, w mniejszym lub większym stopniu, dotyczyło w 2017 r. wszystkich 187 krajów poddanych analizie i wszystkich wspólnot religijnych. Jest to najgorszy wynik odnotowany przez Pew Research Center od czasu rozpoczęcia badań w 2007 r. Według raportu najbardziej prześladowani są wyznawcy największych religii świata: chrześcijanie (w 143 krajach) oraz muzułmanie (w 140 krajach).
***
Nagroda ”Pro Dignitate Humana” przyznawana jest osobie lub organizacji pozarządowej za pełne poświęcenia, bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej. Pierwszym jej laureatem został w 2011 r. Aleś Bialacki (Białoruś), a w ubiegłym roku uhonorowano nią Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera i pisarza, odbywającego w rosyjskim więzieniu karę 20 lat pozbawienia wolności.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Tymon Markowski/ MSZ