Minister Jacek Czaputowicz rozpoczął wizytę w Monachium
15.02.2020
– Społeczność międzynarodowa powinna wspierać wysiłki prezydenta Zełeńskiego na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu [na wschodzie Ukrainy], jednocześnie wywierając presję na Rosję – powiedział minister Czaputowicz podczas spotkania poświęconego sytuacji na Ukrainie, zorganizowanego w ramach 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Szef polskiej dyplomacji krytycznie ocenił dotychczasowy postęp w realizacji postanowień Szczytu Normandzkiego w Paryżu, który odbył się w grudniu ubiegłego roku. – Spośród wielu uzgodnionych działań, w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia Szczytu udało się wdrożyć jedynie wzajemne uwolnienie więźniów – zauważył minister Czaputowicz. Jak dodał, nie widać zawieszenia broni, a dalsze uzgodnienia dotyczące rozminowania, wprowadzenia stref rozejmu i przejść granicznych, a także zapewnienia bezpiecznego dostępu misji monitoringowej OBWE na obszary Ukrainy nie są spełniane. Minister Czaputowicz podkreślił ponadto, że Rosja stale zaprzecza swojemu zaangażowaniu w konflikt, zrzucając winę za niewdrażanie Porozumień Mińskich na Ukrainę. – Polska, jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, podejmowała wysiłki na rzecz umiędzynarodowienia tej kwestii – przypomniał szef polskiego MSZ.
W sobotę minister Czaputowicz uczestniczył także w okrągłym stole poświęconym przyszłej współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Podczas spotkania poinformowano o przygotowaniach do szczytu tej Inicjatywy w Tallinnie w czerwcu br. Szef polskiej dyplomacji z uznaniem odniósł się do deklaracji sekretarza stanu Michaela Pompeo o przekazaniu krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanym w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld dol. na inwestycje energetyczne, oceniając ją jako wyraz wsparcia dla regionu i potwierdzenie silnego zaangażowania USA w ten projekt polityczny.
Drugi dzień Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa stanowił także okazję do odbycia szeregu spotkań dwustronnych. Minister Czaputowicz rozmawiał dziś ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy – Wadymem Prystajko, Gruzji – Davidem Zalkanianim oraz Mongolii – Tsogtbaatarem Damdinem, a także z dyrektorem wykonawczym Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) Davidem Harrisem.
Dzień wcześniej, w piątek, minister Czaputowicz wziął udział w zorganizowanym przez think-tank GLOBSEC spotkaniu „Central European Outlook for the EU: Winning the Next Decade”, który poświęcony był m.in. przyszłości Unii Europejskiej. W swojej wypowiedzi szef polskiego MSZ podkreślił, że kraje naszego regionu łączą wspólne interesy oraz zbliżone doświadczenia historyczne. Jak ocenił, region Europy Środkowej dzięki wysokiej dynamice rozwoju gospodarczego znacząco przyczynia się też do wzmacniania pozycji UE na scenie globalnej.
Jutro, w ostatnim dniu Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, minister Jacek Czaputowicz weźmie udział w panelu „Eurovision Contest: Europe that projects”, jak również ma zaplanowane spotkania z ministrem spraw zagranicznych Iranu Dżawadem Zarifem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Wielkiej Brytanii Markiem Sedwillem.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Tymon Markowski / MSZ