W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz uroczyście zainaugurował Warszawskie Targi Humanitarne

11.06.2019

– Polska aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wysiłkach mających na celu przeciwdziałanie kryzysom [humanitarnym] w dotkniętych nimi krajach – podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas dzisiejszej konferencji „Odpowiedzialny biznes w sytuacjach kryzysów humanitarnych” otwierającej Warszawskie Targi Humanitarne.

Minister Jacek Czaputowicz uroczyście zainaugurował Warszawskie Targi Humanitarne

W wydarzeniu, zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we współpracy z Warsaw Ptak Expo w podwarszawskim Nadarzynie, wzięli także udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister spraw zagranicznych Palestyny Riad Malki.

 – Nasze dotychczasowe działania humanitarne i rozwojowe koncentrują się na zapewnieniu - zarówno wewnętrznym przesiedleńcom, jak i uchodźcom - przyzwoitych standardów życia i perspektyw na przyszłość – przypomniał minister Czaputowicz. Jak dodał – Polska realizuje te działania szczególnie poprzez umożliwianie dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i rynku pracy.

Podczas swojego przemówienia minister Czaputowicz zaakcentował ścisłą współpracę z ONZ w obszarze pomocy humanitarnej. – Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreślamy istotność przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych – wskazał.  Podkreślił, że Warszawskie Targi Humanitarne są pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej, stanowiącym platformę spotkań ekspertów, decydentów czy sektora prywatnego. – Targi stwarzają firmom możliwość zaprezentowania swoich produktów, takich jak wyposażenie medyczne, lekarstwa, żywność czy usług związanych z bezpieczeństwem, logistyką i nowymi technologiami – ocenił szef polskiej dyplomacji.

W ramach tzw. Miasteczka Humanitarnego, stworzonego specjalnie z myślą o uczniach, studentach i nauczycielach, zaprezentują się organizacje pozarządowe sektora pomocy humanitarnej. Swoje interaktywne stoisko, przygotowane we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Międzynarodowej Współpracy i Rozwoju, otworzy również MSZ. Ideą Miasteczka jest promocja i edukacja na temat 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ we wrześniu 2015 r., a podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę w tym samym roku. Dotyczą one spraw fundamentalnych - walki z ubóstwem i głodem, zrównoważonego rozwoju, pokoju, sprawiedliwości społecznej, zapewnienia dostępu do edukacji i ochrony zdrowia.

Dzięki wydarzeniu, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, Polska umacnia swój wizerunek wiarygodnego donatora pomocy humanitarno-rozwojowej. Ponadto, jednym z celów, który przyświecał organizacji Warszawskich Targów Humanitarnych, było uświadomienie polskim przedsiębiorcom, że sektor pomocy humanitarnej i rozwojowej to ogromny rynek zbytu dla bardzo różnorodnych towarów i usług. Podczas Targów firmy aktywne w sektorze humanitarnym i rozwojowym mają możliwość zaprezentowania swoich produktów, w tym technologii komunikacyjnych, urządzeń do uzdatniania wody czy systemów bezpieczeństwa. Ponadto, uczestnicy Targów mogą zapoznać się z procedurami i zasadami udziału w zamówieniach agend ONZ, takich jak Światowy Program Żywnościowy, WHO czy UNICEF, jak również Unii Europejskiej, NATO i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz pozarządowych organizacji pomocowych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski/MSZ

Materiały

Galeria zdjęć
{"register":{"columns":[]}}