Minister Jacek Czaputowicz w Monachium o bezpieczeństwie regionu
15.02.2019
– Sojusz Północnoatlantycki od blisko 70 lat stoi na straży pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu państw członkowskich leżących po obu stronach Atlantyku – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas 55. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Tematyka tegorocznej konferencji obejmowała kwestie współpracy obronnej, sytuacji w Europie Południowo-Wschodniej czy aktualnych kryzysów w różnych regionach świata - wojny w Syrii i konfliktach w regionie Sahelu.
W dyskusji panelowej zatytułowanej „Defence Cooperation” z udziałem ministra Czaputowicza uczestniczyli również premier Norwegii Erna Solberg, minister do spraw Europy i zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland, minister spraw zagranicznych Japonii Taro Kono oraz senator USA Lindsey Graham.
W trakcie dyskusji minister Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie NATO i konieczność wzmacniania jego sił, zauważając, że współpraca transatlantycka jest teraz dla Europy ważniejsza niż była kiedykolwiek wcześniej.
– Państwa europejskie powinny skupić się na wzmacnianiu swoich zdolności obronnych poprzez zwiększenie wydatków na zbrojenia i ulepszanie współpracy operacyjnej, tak by połączone siły sojusznicze pod dowództwem NATO były gotowe do skutecznego działania wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba – ocenił szef polskiego MSZ.
W czasie swojego wystąpienia na temat przyszłości współpracy obronnej, minister Czaputowicz odniósł się również do polityki obronnej UE. – Rozwój i wzmacnianie zdolności obronnych w ramach Unii Europejskiej powinno być procesem komplementarnym wobec współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – wskazał. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że w najbliższej przyszłości nie można mówić o budowaniu efektywnej „armii europejskiej” w oderwaniu od NATO i bez obecności wojsk amerykańskich.
Na marginesie Konferencji minister Jacek Czaputowicz spotkał się m. in. z głównym negocjatorem UE ds. Brexitu Michelem Barnierem, przewodniczącym Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego Davidem Harrisem, zastępcą sekretarza ds. energii USA Danem Brouillette, a także ministrem ds. federalnych i europejskich Bawarii Floriannem Herrmannem.
Przy okazji wizyty w Monachium szef polskiej dyplomacji rozmawiał także z Wysoką Przedstawiciel Federiką Mogherini na temat spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbyło się w Warszawie w dniach 13-14 lutego br.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi unikatowe i prestiżowe forum dyskusji w gronie najważniejszych przywódców światowych, parlamentarzystów i przedstawicieli świata nauki z Europy, USA i Rosji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Sebastian Indra / MSZ