W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w debacie RODM w Łasku

20.09.2019

- Militarne zaangażowanie USA w Europie jest kluczowe dla utrzymania zdolności NATO do kolektywnej obrony - podkreślił minister Jacek Czaputowicz podczas debaty na temat amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w debacie RODM w Łasku 2

Kolejna z cyklu debat na temat osiągnięć polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019 została zorganizowana w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (RODM) w Łodzi. 

Oceniając obecne środowisko bezpieczeństwa, w którym funkcjonuje Polska, minister Czaputowicz zauważył, że ewoluuje ono od dłuższego czasu w kierunku destabilizacji. Jako przykłady przywołał wojnę rosyjsko-gruzińską w 2008 r., aneksję Krymu przez Rosję w 2014 r. i konflikt na wschodzie Ukrainy. Wobec tak niekorzystnych trendów polska dyplomacja dążyła w ostatnich 4 latach do wzmocnienia współpracy obronnej z USA, zwłaszcza poprzez zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej na terytorium kraju i na całej flance wschodniej Sojuszu  argumentował minister Czaputowicz. 

Minister wspomniał przy tej okazji o podpisanej 12 czerwca br. przez prezydentów Polski i USA Wspólnej Deklaracji o Współpracy Obronnej, w której uzgodnili oni trwały charakter obecności sił USA w Polsce. Jest to jakościowa i historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa na linii Warszawa-Waszyngton – zaznaczył minister Czaputowicz. 

Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium RP minister Czaputowicz wskazał również na transfer technologii wojskowej, zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów. Wymienił w tym kontekście polsko-amerykańską umowę przewidującą zakup baterii systemu Patriot, umowę na dostawę wyrzutni rakietowych HOMAR oraz rozmowy prowadzone z USA w kwestii pozyskania bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A. 

Minister spraw zagranicznych przypomniał także o misjach, w których biorą udział polscy żołnierze, podkreślając tym samym, że Polska nie odwraca się od potrzeb innych państw.  Chciałbym wyraźnie podkreślić potrzebę inwestowania we własne bezpieczeństwo równolegle do tworzenia wojskowych partnerstw dwu- i wielostronnych – dodał. Podkreślił również fakt zwiększenia w ostatnich latach poziomu wydatków na obronność do 2% PKB (z czego ponad 20% jest przeznaczane na zakup uzbrojenia), a także planowany dalszy wzrost wydatków na zbrojenia do poziomu 2,5% PKB do 2030 roku. 

Debaty na temat osiągnięć polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019 odbyły się również w Ostródzie i w Trzebnicy. Kluczowym  tematem spotkania zorganizowanego przez olsztyński RODM była służba na rzecz obywateli w kontekście spraw polonijnych i konsularnych. Z kolei w Trzebnicy na Dolnym Śląsku dyskutowano na temat wsparcia polskich innowacji ze strony polskiego rządu oraz Unii Europejskiej, a także przedsięwzięć, które udało się zrealizować dzięki efektywnej współpracy polskiej dyplomacji, nauki i biznesu.

*** 

Celem i głównym działaniem sieci RODM jest przybliżenie obywatelom priorytetów polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych, samorządem i organizacjami pozarządowymi.  

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Sebastian Indra / MSZ

{"register":{"columns":[]}}