Minister Radosław Sikorski spotkał się z szefową łotewskiej dyplomacji Baibą Braže
20.06.2024
Była to pierwsza wizyta minister Braže w Polsce po objęciu przez nią urzędu w kwietniu tego roku. Głównymi tematami rozmowy była sytuacja bezpieczeństwa w regionie, pomoc dla Ukrainy oraz współpraca polsko-łotewska w ramach NATO i UE.
Konsultacje wpisały się w intensywną dynamikę kontaktów polsko-łotewskich w ostatnim czasie. Ministrowie rozmawiali o przygotowaniach do szczytu NATO w Waszyngtonie oraz wymienili spostrzeżenia dotyczące rozwoju dalszej współpracy dwustronnej i wielostronnej na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i wsparcia dla Ukrainy. Wizyta była ponadto okazją do omówienia wyników ostatnich spotkań wysokiego szczebla na świecie, m.in. Szczytu Pokojowego w Szwajcarii czy spotkania ministerialnego Rady Państw Morza Bałtyckiego w fińskim Porvoo.
Rozmowy w sprawie wsparcia Ukrainy koncentrowały się zarówno wokół jej drogi akcesyjnej do Unii Europejskiej i NATO, jak i pomocy wojskowej oraz odbudowy kraju. Polska i Łotwa doceniły wzajemne wysiłki włożone dotychczas w tym zakresie i zapewniły o ich niezachwianej kontynuacji.
Minister Sikorski ponownie potwierdził wolę utrzymania polskiej obecności wojskowej na Łotwie oraz gotowość do ścisłej współpracy regionalnej we wspólnym przeciwstawianiu się zagrożeniom ze strony Rosji i Białorusi, w tym atakom hybrydowym na granicach wschodnich UE. Strony zgodziły się co do konieczności kontynuacji prac nad rozszerzeniem polityki sankcyjnej wobec agresorów.
Dyskutowano również nt. kwestii dwustronnych, przede wszystkim w sprawie zagwarantowania przez stronę łotewską kontynuacji działalności szkół polskich w tym kraju.
***
W czasie wizyty doszło ponadto do symbolicznego przekazania Polsce przez Łotwę Przewodnictwa w Grupie Narodowych Koordynatorów ds. Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB), które potrwa od lipca 2024 r. do czerwca 2025 r. Grupa została uruchomiona w 2009 r. jako pierwsza z czterech strategii makroregionalnych wdrażanych na obszarze UE. Obejmuje osiem państw członkowskich UE graniczących z Bałtykiem (Niemcy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Szwecja). Współpraca w ramach SUERMB opiera się na trzech głównych filarach tematycznych: ochrona morza (Save the Sea), wzrost integracji regionu (Connect the Region) i wzrost dobrobytu (Increase Prosperity).
Foto.: S. Indra / MSZ