Minister Radosław Sikorski wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu
12.02.2024
Dzisiejsze paryskie spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec - Radosława Sikorskiego, Stéphane Séjourné i Annaleny Baerbock wskazuje, że współpraca w tym formacie ma dla Polski kluczowe znaczenie strategiczne, zarówno w wymiarze relacji dwu- i trójstronnych, jak i w szerszych wymiarach - europejskim i transatlantyckim.
Rozmowy w zamku La Celle-Saint-Cloud położonym pod Paryżem są również potwierdzeniem tego, że partnerzy z dwóch największych państw członkowskich UE wyrażają gotowość intensyfikacji relacji z nowym rządem RP. Trójkąt Weimarski ma przy tym stać się forum, na którym będą konsultowane wspólne trójstronne projekty i działania na rzecz wzmocnienia całej Unii Europejskiej, zarówno w wymiarze politycznym, militarnym oraz społecznym.
Podczas konsultacji ministrowie wyrazili swoje poparcie dla unijnych i natowskich aspiracji Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji podkreślił determinację Polski do udzielenia dalszej, szeroko zakrojonej pomocy militarnej i gospodarczej wschodniemu sąsiadowi. Rozmówcy wyrazili poparcie dla propozycji tzw. 13. pakietu sankcji, który wymierzony jest w osoby fizyczne i firmy zaangażowane w rosyjski przemysł wojskowy.
Ministrowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego poruszyli również problematykę eskalacji rosyjskich kampanii dezinformacyjnych mających na celu zasianie nieufności wobec demokratycznych instytucji i procesów w UE, deklarując przy tym gotowość do ścisłej współpracy na rzecz zwalczania propagandy Kremla.
"Próbowali w Wielkiej Brytanii przed brexitem, próbowali w Stanach Zjednoczonych w różnych wyborach, próbowali w naszych różnych kampaniach wyborczych. W tym roku mamy szereg kampanii wyborczych. Musimy zwiększyć czujność, zwiększyć współpracę tak, aby tego typu metody więcej żadnych sukcesów nie odniosły" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Ponadto podczas spotkania, ministrowie rozmawiali o aktualnej sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu oraz wyzwaniach migracyjnych na szlaku śródziemnomorskim.
Więcej zdjęć ze spotkania dostępne jest pod linkiem.
***
Poprzednie spotkanie szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego odbyło się 2021 roku w Weimarze.
Sam Trójkąt Weimarski powołany został w sierpniu 1991 roku w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski – Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji – Rolanda Dumasa i Niemiec – Hans-Dietricha Genschera. Jego utworzenie miało na celu przezwyciężenie podziałów Europy poprzez integrację Polski ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi. Cel ten został osiągnięty poprzez przystąpienie Polski do NATO, a następnie do UE.
Foto: Konrad Laskowski/MSZ