W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Radosław Sikorski zakończył wizytę w Azji Południowo-Wschodniej

05.09.2024

Dobiegła końca czterodniowa wizyta Ministra Radosława Sikorskiego w Azji Południowo-Wschodniej. Celem wizyty było pogłębienie współpracy politycznej i gospodarczej z państwami regionu w obliczu wyzwań, przed jakimi staje dziś społeczność międzynarodowa w Europie i Indo-Pacyfiku.

Spotkanie z Prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr. i z sekretarzem spraw zagranicznych Enrique Manalo

Wizyta ministra Sikorskiego w Singapurze, Malezji i na Filipinach była elementem agendy zacieśniania relacji bilateralnych z krajami azjatyckimi w obszarze bezpieczeństwa i gospodarki. Stanowiła też realizację strategii Polski mającej na celu poszerzenie grona państw Azji i Pacyfiku, z którymi Polska utrzymuje aktywne kontakty.

Podczas wizyty szef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrami spraw zagranicznych wszystkich odwiedzanych państw, a także z premierami Singapuru i Malezji oraz prezydentem Filipin, z którymi omówił możliwości zacieśnienia bilateralnej współpracy sektorowej oraz bieżące kwestie dotyczące bezpieczeństwa regionalnego i globalnego, w tym przestrzegania porządku międzynarodowego opartego na zasadach prawa międzynarodowego. Podczas spotkań z partnerami z regionu, minister Sikorski podkreślił, że „Europa i Azja stoją przed podobnymi wyzwaniami – w najbliższym sąsiedztwie mamy dwa potężne kraje, które skłaniają się ku praktykom rewizjonistycznym i zmianie granic”. Zauważył również, że „w świecie, w którym żyjemy większość granic ustalona została sztucznie w wyniku różnych okoliczności historycznych. Nawet jeśli nam się to nie podoba, musimy je honorować. Wojna nie jest rozwiązaniem”.

Wizyta potwierdziła, że sytuacja międzynarodowa oraz potrzeby w zakresie modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych w regionie stwarzają szerokie możliwości rozwoju współpracy dla polskiego przemysłu obronnego z Malezją i z Filipinami. Intensywny wzrost gospodarczy, potrzeby rozwojowe i szybko rosnąca klasa średnia, stanowią również możliwości dla polskiego biznesu w obszarze nowych technologii (informacyjno-komunikacyjne, cyberbezpieczeństwo, zielone technologie, współpraca w zakresie technologii eksploracji kosmosu, zielonego wodoru), a także w zakresie handlu produktami rolno-spożywczymi.

Podczas wizyty w Malezji i na Filipinach ministrowi Sikorskiemu towarzyszyła delegacja z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem wiceministra Michała Kołodziejczaka oraz z Ministerstwa Obrony Narodowej z wiceministrem Pawłem Zalewskim na czele. W Manili odbyło się III polsko-filipińskie Forum ICT, z udziałem wiceministra cyfryzacji, Michała Gramatyki oraz polskiego biznesu.

Podczas wizyty odnotowano zakończenie negocjacji umowy pomiędzy POLSA-PHILSA o współpracy w zakresie pokojowej eksploracji kosmosu oraz porozumienia o współpracy w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych. Oba porozumienia powinny zostać podpisane do końca bieżącego roku.

Azja Południowo-Wschodnia jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów świata. Wraz ze wzrostem pozycji gospodarczej, wzrasta również waga polityczna tego regionu oraz organizacji regionalnej Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Wyrazem zainteresowania Polski zwiększaniem zaangażowania w regionie na poziomie bilateralnym i wielostronnym, są plany przystąpienia do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy w Azji Południowo-Wschodniej (TAC). List intencyjny w tej sprawie został przesłany przez ministra Sikorskiego do jego odpowiednika w Laosie (państwo sprawujące prezydencję w ASEAN). Przystąpienie do traktatu wzmocni pozycję Polski jako aktywnego uczestnika dialogu politycznego w tym regionie i otworzy nowe możliwości współpracy.

 

 

{"register":{"columns":[]}}