Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz z wizytą w Brukseli
13.05.2019
W pierwszym dniu wizyty w Brukseli szef polskiej dyplomacji wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych oraz w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE i Partnerstwa Wschodniego (PW) z okazji dziesięciolecia istnienia tego programu.
- Polska jako inicjator Partnerstwa Wschodniego aktywnie uczestniczy w dyskusjach na temat przyszłości PW – powiedział minister Czaputowicz po spotkaniu ministerialnym poświęconym dziesięcioleciu Partnerstwa Wschodniego. Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych osiągnięć programu oraz przeprowadzenie dyskusji na temat jego przyszłości. – Dziesięć lat od utworzenia tego programu powinnismy być gotowi, by strukturalnie wzmocnić Partnerstwo Wschodnie – wyjaśnił szef polskiej dyplomacji. Dodał również, że Polska przedstawiła szereg konkretnych propozycji, które powinny przyczynić się do wzmocnienia i zacieśnienia współpracy miedzy UE a państwami Partnerstwa Wschodniego. - Dotyczą one trzech głównych obszarów: zbliżenia ustawodawstwa, współpracy sektorowej oraz instytucjonalizacji – wyjaśnił minister Czaputowicz.
Głównym tematem spotkania Rady do Spraw Zagranicznych była sytuacja w Libii oraz w regionie Sahelu. W dyskusji na temat Libii udział wziął także Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Libii Ghassan Salamé. Rada przyjęła oświadczenie wyrażające wsparcie UE dla procesu politycznego pod auspicjami ONZ oraz wzywające strony konfliktu do zaprzestania walk i powrotu do dialogu politycznego. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie utrzymania jednolitego stanowiska UE 28, zaznaczając jednocześnie konieczność podjęcia odpowiednich działań przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Polska jest gotowa do podjęcia działań mających na celu wypracowanie konsensusu w RB ONZ w tym zakresie, m.in. poprzez koordynację działań z europejskimi członkami Rady.
Dyskusja w gronie ministrów spraw zagranicznych poświęcona Sahelowi skupiła się na wsparciu UE dla Połączonych Sił G5 Sahel, których celem jest walka z zagrożeniami dla bezpieczeństwa regionu, w tym walka z terroryzmem i działalnością bojówek islamistycznych.
W trakcie posiedzenia Rady szef polskiej dyplomacji przedstawił również rezultaty kwietniowego spotkania ministerialnego Procesu Berlińskiego w Warszawie oraz omówił stan przygotowań do szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 4-5 lipca br. Poruszył także kwestię rosyjskich działań w kontekście wyborów prezydenckich na Ukrainie, apelując jednocześnie o stanowczą reakcję UE w odpowiedzi na te działania.
Przy okazji wizyty w Belgii minister Jacek Czaputowicz wziął także udział w przyjęciu zorganizowanym przez Ambasadę RP w Brukseli z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ