W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Rau uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

21.03.2022

Głównym tematem poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Brukseli była rosyjska agresja wobec Ukrainy. W tym kontekście odbyło się również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Nicolae Popescu. Na spotkaniu omówiono także sytuację w Mali i uzgodniono projekt Kompasu Strategicznego UE, którego przyjęcie planowane jest na nadchodzącej Radzie Europejskiej.

Minister Zbigniew Rau bierze udział w FAC

Minister Rau podkreślił, że rosnąca brutalność rosyjskich działań wojennych na Ukrainie wymaga pilnych działań ze strony UE, idących jeszcze dalej niż dotychczasowe, w tym pełnego odcięcia rosyjskiego systemu finansowego od SWIFT oraz zakazu importu węglowodorów z Rosji. Wskazał też na konieczność dalszych pilnych dostaw uzbrojenia i wyposażenia dla sił zbrojnych Ukrainy.  Szef polskiej dyplomacji ponownie zaapelował o jak najszybsze procedowanie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE i przyznanie jej statusu państwa kandydującego. Wskazał również na konieczność pilnego opracowania planu wsparcia odbudowy Ukrainy po wojnie. Powinien on uwzględniać refleksję nad możliwością wyegzekwowania partycypacji w kosztach odbudowy Rosji, odpowiedzialnej za ogromne zniszczenia. Minister zasugerował również rozważenie możliwości dalszych wizyt wysokiego szczebla w Kijowie.

Podczas spotkania z ministrem Popescu szef polskiego MSZ podkreślił, że także jako urzędujący przewodniczący OBWE, uważnie śledzi sytuację bezpieczeństwa i humanitarną w Mołdawii, w szczególności w separatystycznym Naddniestrzu.  Zwrócił uwagę, że w obliczu napływu uchodźców z Ukrainy i innych wyzwań stojących przed Mołdawią, należy wzmacniać jej stabilność i bezpieczeństwo. W tym kontekście wyraził poparcie dla zaproponowanej przez Komisję Europejską pomocy makrofinansowej dla Kiszyniowa i dla innych form wsparcia z budżetu Unii. Zaznaczył też, że Polska wspiera aspiracje europejskie Mołdawii i jej wysiłki na drodze reform.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się także do przyjęcia Kompasu Strategicznego, który powinien wzmacniać europejską politykę bezpieczeństwa i obrony, w ścisłej współpracy z NATO i w uzupełnieniu działań Sojuszu. W sytuacji rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa, UE musi być zdolna do skutecznego działania w koordynacji z NATO i do zacieśniania współpracy z podobnie myślącymi partnerami. Kluczowe jest także odpowiednie zwiększenie budżetów obronnych państw członkowskich.

 

­­­

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

fot. Rada UE

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}