W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie Czaputowicz i Wallström z dwudniową wizytą w Kijowie

31.05.2019

– Głównym celem naszej wspólnej polsko-szwedzkiej wizyty jest zademonstrowanie naszego wsparcia dla Ukrainy – podkreślił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.

Ministrowie Czaputowicz i Wallström z dwudniową wizytą w Kijowie

Rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim były głównym punktem programu drugiego dnia wspólnej wizyty ministrów spraw zagranicznych Polski i Królestwa Szwecji w Kijowie. ‎Podczas spotkania minister Czaputowicz zapewnił prezydenta Zełenskiego o polskim wsparciu dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Wyraził przekonanie, że konflikt ukraińsko-rosyjski musi być rozwiązany w drodze pokojowej, ze wsparciem zachodnich partnerów Kijowa. Przypomniał, że Polska ustawicznie podnosi kwestie bezpieczeństwa Ukrainy na agendach organizacji międzynarodowych: Rady Bezpieczeństwa ONZ, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Rady Europy, Unii Europejskiej, NATO.

Dużo uwagi poświęcono sytuacji w Donbasie, zwłaszcza możliwym formom wsparcia odbudowy Donbasu przy zaangażowaniu biznesu i społeczności międzynarodowej. Prezydent Zełenski podkreślił też znaczenie rozbudowy ukraińskich mediów informacyjnych w regionie, jako przeciwwagi dla rosyjskiej dezinformacji‎. - Wskazaliśmy na nasze działania w tym regionie i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. UE może i powinna silniej wesprzeć projekty infrastrukturalne w Donbasie - zaznaczył minister Jacek Czaputowicz po zakończeniu spotkania.

Omówiono też możliwości rozszerzenia współpracy i dalszego zbliżania Ukrainy z UE. Minister Jacek Czaputowicz wyraził zadowolenie z faktu, że prezydent Zełenski odwiedzi niedługo Brukselę, aby potwierdzić wolę kontynuacji proeuropejskiego i euroatlantyckiego kierunku, w którym podąża Ukraina. Potwierdził też podczas dzisiejszego spotkania zaproszenie dla prezydenta Ukrainy do złożenia wizyty w Polsce.

Wspólna podróż z minister Margot Wallström odbyła się w 10 rocznicę zainicjowania przez Polskę i Szwecję Partnerstwa Wschodniego, w ramach którego Ukraina jest największym i bardzo ambitnym partnerem.  Z tej okazji szef polskiego MSZ wygłosił - wspólnie ze swoją szwedzką odpowiedniczką - wykład dla studentów Uniwersytetu Tarasa Szewczenki na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz roli Kijowa w budowaniu stabilnego regionu.

- W 10. rocznicę utworzenia programu uważam, że powinniśmy zastanowić się nad jego wzmocnieniem strukturalnym. Jak to zrobić? Możemy zbliżyć nasze systemy prawne, zinstytucjonalizować Partnerstwo - poprzez utworzenie sekretariatu i rotacyjnej prezydencji, a także rozszerzyć współpracę sektorową na nowe dziedziny, takie jak: środowisko, bezpieczeństwo energetyczne, rynki cyfrowe i usługi finansowe – podkreślił szef polskiego MSZ. - Bardzo dobrze rozumiemy rolę i znaczenie Ukrainy w Partnerstwie Wschodnim. Ukraina to kraj kluczowy dla tego programu – dodał Jacek Czaputowicz.

Ministrowie Jacek Czaputowicz i Margot Wallström rozmawiali także z przedstawicielami frakcji partyjnych w Radzie Najwyższej Ukrainy. Podczas Spotkania omówiono wewnętrzną sytuację polityczną na Ukrainie w kontekście zbliżających się przedterminowych wyborów parlamentarnych, jak również relacji między UE a Ukrainą, także w kontekście zbliżającego się szczytu UE-Ukraina. Poruszono też kwestie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i porozumień mińskich. 

Wcześniej szefowie polskiego i szwedzkiego MSZ spotkali się z przedstawicielami ukraińskich organizacji pozarządowych. Rozmowa poświęcona była ochronie praw człowieka, walce z korupcją i dezinformacją. ‎Rozmówcy podkreślili rolę społeczeństwa obywatelskiego we wprowadzaniu reform na Ukrainie. Minister Czaputowicz przypomniał także o polskich doświadczeniach przedakcesyjnych do UE.

W czwartek, 30 maja minister Czaputowicz wraz z minister Wallström spotkali się z Wadimem Pristajko, zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy ds. Międzynarodowych, oraz ministrem spraw zagranicznych Pavlo Klimkinem. Głównymi tematami rozmów były relacje na linii Bruksela-Kijów, konflikt ukraińsko-rosyjski, a także współpraca Polski, Szwecji i Ukrainy w obszarze polityki bezpieczeństwa, jak również kwestia odbudowy Donbasu. 

Podczas pobytu w Kijowie polska delegacja odwiedziła również neogotycki Kościół św. Mikołaja, zaprojektowany przez polskiego architekta Władysława Horodeckiego, gdzie spotkała się z biskupem Witalijem Krywickim oraz przedstawicielami społeczności polskich na Ukrainie.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Gabriel Piętka / MSZ

{"register":{"columns":[]}}