Ministrowie Jacek Czaputowicz i Heiko Maas o przyszłości Unii Europejskiej
12.04.2019
Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji Jacek Czaputowicz i Heiko Maas wzięli udział w debacie na temat przyszłości Europy, zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ambasadę Niemiec w Warszawie.
– Dzisiejsze spotkanie odbywa się w przededniu 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polska bardzo ceni sobie to członkostwo – powiedział minister Czaputowicz. Podkreślił jednocześnie, że nasz kraj dąży do tego, by Unia Europejska była silna, demokratyczna i sprawna. – Powinna być jedna, bez podziałów, bo tylko jedna będzie odgrywać rolę w świecie – dodał.
– Naszym zdaniem istnieje możliwość poszukiwania konsensusu w Unii Europejskiej, co do określenia kierunków polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – stwierdził szef polskiego MSZ, wskazując w tym kontekście sankcje wobec Rosji, czy wspólne stanowisko w sprawie brexitu. – UE jest na tyle homogeniczna pod względem wartości i kultury, że poszukiwanie konsensusu w polityce zagranicznej, to byłoby najlepsze – naszym zdaniem – rozwiązanie - podkreślił minister Czaputowicz.
Zdaniem ministra Heiko Maasa Niemcy i Polska powinny ściśle uzgadniać swoje stanowiska i rozmawiać na temat przyszłości Europy. – Ważne jest, żeby nie tylko Niemcy i Francja konsultowały się, ale również, żeby Niemcy i Polska znajdowały wspólne odpowiedzi na wszystkie wyzwania, żebyśmy byli siłą napędową projektu europejskiego – podkreślił szef niemieckiej dyplomacji. Zauważył przy tym, że duża większość państw UE jest zgodna w dziedzinie polityki zagranicznej.
Wspólna debata w ramach konsultacji obywatelskich była realizacją zapowiedzi zawartej w oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, podpisanym w listopadzie ubiegłego roku. W debacie, moderowanej przez Sławomira Dębskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Danielę Schwarzer, Dyrektor Niemieckiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (DGAP), wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, ośrodków eksperckich oraz liczne grono studentów.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Gabriel Piętka / MSZ