Misje Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE
Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO) stanowi integralną część Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Zapewnia UE zdolność operacyjną opartą na środkach cywilnych i wojskowych z których może ona korzystać w przeprowadzanych poza terytorium jej Państw Członkowskich misjach utrzymania pokoju, zapobiegania konfliktom i wzmacniania międzynarodowego bezpieczeństwa, zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych. Zadania te są wykonywane w oparciu o zdolności, jakie zapewniają Państwa Członkowskie (art. 42 Traktatu o Unii Europejskiej).
Informacje na temat aktualnych konkursów na stanowiska w misjach cywilnych WPBiO dostępne są na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misje i operacje WPBiO
Misje utrzymania pokoju, zapobiegania konfliktom i wzmacniania międzynarodowego bezpieczeństwa (art. 43 TUE), przy prowadzeniu których Unia może użyć środków cywilnych i wojskowych, obejmują wspólne działania rozbrojeniowe, misje humanitarne i ratunkowe, misje wojskowego doradztwa i wsparcia, misje zapobiegania konfliktom i utrzymywania pokoju, misje zbrojne służące zarządzaniu kryzysowemu, w tym misje przywracania pokoju i operacje stabilizacji sytuacji po zakończeniu konfliktów.
Rada przyjmuje decyzje dotyczące misji, określając ich cel i zakres, jak również ogólne warunki ich przeprowadzania. Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, pod kierunkiem Rady oraz w ścisłym i stałym porozumieniu z Komitetem Politycznym i Bezpieczeństwa, czuwa nad koordynacją cywilnych i wojskowych aspektów tych misji.
Szersze informacje:
Cywilny wymiar WPBiO
Cywilny wymiar WPBiO odnosi się do zewnętrznych działań UE w zakresie zarządzania kryzysowego, w oparciu o art. 42 i art. 43 TUE. W obecnym środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego większość wyzwań dla UE i jej państw członkowskich wymaga cywilnej odpowiedzi. Misje cywilne są najbardziej widocznym instrumentem wykorzystywanym przez UE na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa w jej bliższym i dalszym sąsiedztwie.
Misje cywilne
Rodzaje misji cywilnych:
- monitorujące: EUMM Georgia
- policyjne: EUPOL COPPS (Palestinian Territories)
- zarządzania granicami: EUBAM Rafah, EUBAM Libya
- wsparcia rządów prawa: EULEX Kosovo.
- budowy zdolności: EUCAP Sahel Mali; EUCAP Somalia; EUCAP Sahel Niger
- doradcze: EUAM Ukraine; EUAM Iraq; EUAM RCA
Rekrutacja do misji cywilnych WPBiO – stanowiska delegowane
Od 2018 roku rekrutacja ekspertów do misji cywilnych WPBiO odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Goalkeeper – Registrar.
Za zarządzanie i implementację Platformy Goalkeeper-Registrar w Polsce odpowiada Główny Administrator Krajowy Systemu Goalkeeper-Registrar w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
W większości ministerstw, które delegują ekspertów do misji cywilnych oraz w podległych im formacjach mundurowych, utworzone zostały stanowiska Administratorów Resortowych Platformy Goalkeeper-Registrar.
Procedura rejestracji kandydatów w systemie Goalkeeper-Registrar
Rejestracja ekspertów zainteresowanych wyjazdem do misji cywilnych WPBiO odbywa się za pośrednictwem Administratora Resortowego, który zakłada kandydatowi indywidualne konto.
Po otrzymaniu wiadomości e-mailowej potwierdzającej założenie konta i zgodnie z instrukcją w niej zawartą ekspert dokonuje rejestracji w systemie ECAS Komisji Europejskiej (European Commission's Authentication Service).
Kandydat zobowiązany jest do wypełnienia dwóch formularzy:
- formularz rejestracyjny (Expert Registration Form) – który zostaje zachowany w systemie i może być wykorzystywany każdorazowo przy aplikowaniu na stanowiska w misjach cywilnych WPBiO.
- formularz aplikacyjny (Application Form) – formularz zgłoszeniowy na konkretne stanowisko/a w konkretnej misji. Formularz ten musi być każdorazowo wypełniany przy zgłoszeniu do misji.
Procedura zgłaszania kandydatów
Zgodnie z dokumentem „Procedury delegowania ekspertów narodowych do pracy w instytucjach i organach Unii Europejskiej”, przyjętym przez Komitet do Spraw Europejskich 4 listopada 2021 roku kandydatury na stanowiska ekspertów cywilnych w misjach WPBiO podlegają akceptacji Komitetu ds. Europejskich. Kandydaci zgłaszani są przez pracodawcę (w przypadku instytucji o złożonej strukturze organizacyjnej za pośrednictwem instytucji nadzorującej) do Sekretarza KSE po uzyskaniu opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Informacje na temat konkursów na stanowiska w misjach cywilnych WPBiO dostępne są na następujących stronach internetowych:
- Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/premier/praca-w-instytucjach-unii-europejskiej6
- Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych UE:https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/search/site/_en?f%5B0%5D=bundle%3Aeeas_job_vacancy&f%5B1%5D=im_field_er_thematics%3A285&f%5B2%5D=sm_specific_content_type%3Aeeas_job_vacancy%3Aall
Ogłoszenia o rekrutacji na stanowiska w misjach cywilnych udostępniana są także za pośrednictwem platformy Goalkeeper-Registrar (dotyczy tylko ekspertów zarejestrowanych w Goalkeeper-Registrar) oraz przekazywane są do punktów kontaktowych w ministerstwach i urzędach centralnych.
Rekrutacja do misji cywilnych WPBiO – stanowiska kontraktowe
Kandydaci na stanowiska kontraktowe rejestrują się indywidualnie za pośrednictwem Platformy Goalkeeper-Registrar pod następującym odnośnikiem:
https://goalkeeper.eeas.europa.eu/registrar/web/DPA/357/details.do
Kandydaci na stanowiska kontraktowe nie podlegają procedurze akceptacji przez Komitet do Spraw Europejskich.
U dołu niniejszej strony znajdują się następujące dokumenty i instrukcje:
- Informacja na temat pierwszej rejestracji w systemie Goalkeeper-Registrar – “Quick reference card for access and login”.
- Przewodnik dla eksperta – „Quick reference card for experts”
- „Procedury delegowania ekspertów narodowych do pracy w instytucjach i organach Unii Europejskiej”.
Przydatne linki:
Working in a CSDP mission - general conditions
Poradnik dla osób ubiegających się o udział w misji cywilnej WPBiO.
How to apply for civilian CSDP mission secondment
Kontakt w MSZ:
Główny Administrator Krajowy Systemu Goalkeeper-Registrar
Departament Polityki Bezpieczeństwa,
tel.: +48225237363
e-mail: malgorzata.banat-adamiuk@msz.gov.pl
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Kobiety w misjach WPBiO
W ramach implementacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa - Agenda WPS (vide szerzej: link do strony internetowej MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bezpieczenstwo-globalne) Unia Europejska przyjęła szereg dokumentów mających na celu zagwarantowanie równego traktowania kobiet i mężczyzn we wszystkich swoich działaniach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, w tym szczególnie w relacjach z państwami trzecimi. W przyjętym w 2019 roku Planie Działania UE dotyczącym Agendy WPS określone zostały praktyczne cele do realizacji w zakresie polityki równego traktowania na lata 2019-2023. Jednym z istotnych zadań, jakie postawiła sobie UE, jest zwiększenie liczby kobiet zaangażowanych w działania z zakresu zarządzania kryzysowego, w tym w misje i operacje WPBiO. Również Polska, w swoim Krajowym Planie Działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa, jako jeden z 4 obszarów priorytetowych wskazała zwiększenie udziału kobiet w działaniach na rzecz zapobiegania konfliktom i utrzymania pokoju, w tym m.in. poprzez zwiększenie liczby kobiet w misjach zagranicznych.
Więcej informacji:
https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/89688/eubam-rafah_en
https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/88372/eumm-georgia_en
https://www.eumm.eu/en/new_media_gallery - message from EUMM Georgia on the 20th anniversary of UNSCR 1325
Materiały
PROCEDURY DELEGOWANIA EKSPERTÓW NARODOWYCH DO PRACY W INSTYTUCJACH I ORGANACH UNII EUROPEJSKIEJProcedury_delegowania_END_do_pracy_w_instytucjach_i_organach_UE_04112020_final.pdf 0.78MB Goalkeeper Registrar Quick reference card for experts
Goalkeeper_Registrar_Quick_Reference_Card_for_Experts_March_2017.pdf 0.20MB Goalkeeper Registrar Quick reference card for access and login
Goalkeeper_Registrar_Quick_Reference_Card_for_Access_and_Login_05.doc 0.29MB