Nabór obserwatorów długoterminowych misji obserwacji wyborów UE w Nigerii (EOM Nigeria 2023)
29.11.2022
Uprzejmie informujemy o rozpoczęciu przez Komisję Europejską naboru 40. obserwatorów długoterminowych (Long Term Observers - LTOs) misji obserwacji wyborów w Nigerii (Election Observation Mission in Nigeria 2023 – EOM Nigeria 2023). Termin przyjmowania zgłoszeń do uczestnictwa w misji upływa 4 grudnia 2022 roku o godz. 23.59 czasu warszawskiego.
W związku z wyborami prezydenckimi oraz parlamentarnymi, które planowane są na 25 lutego i 11 marca 2023 roku (ew. druga tura wyborów prezydenckich ok. 18 marca 2023 r.), Komisja Europejska rozpoczęła nabór obserwatorów długoterminowych EOM Nigeria 2023.
Orientacyjny czas trwania misji dla obserwatorów długoterminowych w Nigerii – LTOs:
- od 22 stycznia 2023 roku (przylot do Nigerii) – do 31 marca 2023 roku (wylot do Europy); łącznie 62 dni w Nigerii lub 69 dni (w przypadku organizacji drugiej tury wyborów prezydenckich).
Językiem roboczym oraz sprawozdawczym misji jest angielski.
Zakres wymagań i obowiązków obserwatorów długoterminowych znajdą Państwo w materiałach do pobrania u dołu strony w załącznikach „Call for Observers_EOM Nigeria 2023” oraz „Terms_of_reference_observers_EOM_Nigeria_2023”.
Zgłoszenie do udziału w EOM
Zgłoszenie prosimy nadesłać w nieprzekraczalnym terminie do 4 grudnia 2022 roku (do godz. 23.59) na następujący adres poczty elektronicznej: kandydaci@msz.gov.pl.
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dokumenty:
- krótki list motywacyjny (maksymalnie 1 strona) uzasadniający chęć uczestnictwa w danej misji sporządzony w języku sprawozdawczym misji i podpisany przez kandydata;
- deklarację dyspozycyjności w czasie trwania misji podpisaną przez kandydata;
- oświadczenie o bardzo dobrym stanie zdrowia, pozwalającym na wielogodzinną pracę w ciężkich warunkach i wymagającą wysiłku fizycznego, podpisane przez kandydata (zaświadczenie lekarskie na etapie zgłaszania kandydatury nie jest wymagane) oraz deklaracja o gotowości podjęcia ryzyka związanego z ekspozycją na COVID-19;
- kopie dokumentów potwierdzających znajomość języka wymaganych w danej misji, na poziomie wskazanym w ogłoszeniu; w przypadku braku takich dokumentów, niezbędna jest deklaracja dot. znajomości języka;
- zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Zgłoszenia dokonane po upływie ww. terminu nie będą rozpatrywane.
Warunkiem dokonania zgłoszenia do udziału w EOM jest rejestracja w unijnej bazie danych obserwatorów Election Roster (https://www.eods.eu/how-to-become-an-observer). Przypominamy także o konieczności aktualizacji danych w bazie.
Uprzejmie informujemy, że zadeklarowane umiejętności, znajomość języków obcych i doświadczenie zawodowe mogą być weryfikowane przez Komisję Europejską w trakcie rozmowy telefonicznej podczas selekcji kandydatów.
Uczestnicy misji obserwacji wyborów są zobowiązani do przestrzegania kodeksu postępowania i instrukcji (EU Code of Conduct and its Ethical aspects for Election Observers oraz European Commission and EU EOM Core Team and Service Provider instructions). Obserwatorzy niestosujący się do kodeksu postępowania lub instrukcji powinni liczyć się z możliwością natychmiastowego odwołania z misji obserwacji wyborów.
Sprawozdanie uczestnika misji
Uczestnik misji jest zobowiązany do złożenia sprawozdania w terminie 14 dni od daty powrotu z misji. Informacje o wymogach sprawozdania znajdują się w zał. pn. „Sprawozdanie uczestnika misji”. W sprawozdaniu powinny znaleźć się następujące elementy:
1. Wskazanie miejsca stacjonowania (area of responsibility - okręg wyborczy, miasto) i rodzaju obserwacji (STO lub LTO).
2. Opis kontekstu politycznego – w tym m.in. najważniejsze tematy podejmowane w czasie kampanii wyborczej, sytuacja polityczna i bezpieczeństwa przed i w czasie wyborów, krótka analiza wyniku wyborczego oraz prognoza sytuacji politycznej i bezpieczeństwa po wyborach (w tym komentarze przedstawicieli najważniejszych sił politycznych po wyborach).
3. Opis głównych spostrzeżeń z wyborów oraz rekomendacji na podstawie obserwacji własnych oraz raportów misji (mission’s preliminary statements, reports) - w tym m.in. przebieg procesu wyborczego, zaobserwowane incydenty, rola środków masowego przekazu w procesie wyborczym, zgodność procesu wyborczego ze standardami międzynarodowymi.
4. Ocena przebiegu misji od strony organizacyjnej – w tym m.in. ocena przygotowania STOs/ LTOs/członków Core Team, współpraca z innymi członkami misji w ramach konkretnego przydziału służbowego i ewentualne rekomendacje, zaobserwowane zagrożenia bezpieczeństwa dla obserwatorów, a także
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje Komisji Europejskiej kandydatów na obserwatorów na podstawie ogólnych kryteriów ustanowionych decyzją Rady z dnia 29.10.2014 r., szczegółowych kryteriów przedstawionych w niniejszym ogłoszeniu, a także zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej dot. równowagi płci, przygotowania zawodowego i znajomości języków. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformuje o wynikach preselekcji drogą mailową wyłącznie osoby zgłoszone do Komisji Europejskiej do dalszej selekcji.
Uprzejmie informujemy, iż zgłoszenie kandydatury na obserwatora przez MSZ do Komisji Europejskiej nie jest równoznaczne z ostatecznym wyborem uczestnika misji. MSZ koordynuje wstępną selekcję kandydatów na obserwatorów na poziomie krajowym, zaś ostatecznego wyboru dokonuje KE.
O misjach obserwacji wyborów UE
Unia Europejska organizuje, na zaproszenie państw trzecich, misje obserwacji wyborów, których celem jest analiza procesów wyborczych oraz opracowanie zaleceń usprawniających procesy demokratyczne w tych krajach. Zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. misji obserwacyjnych UE.
Materiały
Call_for_Observers_EOM_Nigeria_2023Call_for_Observers_EOM_Nigeria_2023.pdf 1.19MB Terms_of_reference_observers_EOM_Nigeria_2023
Terms_of_reference_observers_EOM_Nigeria_2023.pdf 0.40MB