W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najczęściej zadawane pytania w sprawie nowych zasad dotyczących przekraczania granic

22.05.2020

W związku z nowymi przepisami dot. przekraczania granic, zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania.

Budynek MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Strażą Graniczną uzupełniło listę najczęściej zadawanych pytań w związku z epidemią koronawirusa znajdującą się na www.gov.pl/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi o kwestie dotyczące ruchu transgranicznego. Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy osobę pracującą czasowo/na kontrakcie w innych państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii, obowiązuje kwarantanna po przybyciu do Polski?

Z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP, stanowiącą granicę z państwami UE, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w innym państwie UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, na przykład osoby pracujące na kontrakcie w wymienionych państwach, ale są zameldowane w Polsce i zjeżdżają do rodziny. Przyjazd z zagranicy należy traktować jak powrót z pracy do domu. Na granicy należy przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie w wymienionych państwach i meldunek w Polsce – na ich podstawie ostateczną decyzję podejmuje Straż Graniczna.

Więcej informacji na temat zwolnienia z kwarantanny po przekroczeniu granicy dostępne jest na stronie Straży Granicznej.

Czy brak obowiązku kwarantanny dotyczy także np. obywateli Ukrainy, którzy są pracownikami polskiej firmy, przejeżdżających tranzytowo przez Polskę bezpośrednio do Niemiec, gdzie pracują?

Obywatele Ukrainy są zwolnieni z kwarantanny, jeśli pracują w polskiej firmie i jadą do Niemiec. Pozostałe osoby podróżujące na trasie Ukraina – Polska – Niemcy mają obowiązek poddania się kwarantannie.

Czy zwolnienie z kwarantanny oznacza, że pracujący za granicą mogą odwiedzić rodzinę i wrócić z powrotem do miejsca pracy?

Tak, o ile nie mieszkają na stałe za granicą.

Czy przejazd z Austrii do Polski może odbyć się jedynie przez Niemcy biorąc pod uwagę, że Czechy i Słowacja nie zniosły zakazu tranzytu przez ich kraje?

Niestety przejazd przez Czechy i Słowację jest nadal niemożliwy. Przepisy tych krajów dotyczące tranzytu mogą ulec zmianie – prosimy śledzić komunikaty na stronie: www.gov.pl/czechy i www.gov.pl/slowacja.

Czy osoby mieszkające i pracujące na stałe w innych państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii są także zwolnione z kwarantanny przybywając do Polski w celach osobistych?

Niestety, osoby mieszkające i pracujące na stałe w innych państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii nie będą mogły być obecnie zwolnione z kwarantanny. Z kwarantanny zwolnione są tylko osoby przekraczające granicę RP z państwami UE, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w innym państwie UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.

 

Fot. Tymon Markowski/MSZ

{"register":{"columns":[]}}