OBWE
Formy zatrudnienia
Wymogi i procedury
Poniżej przykładowe wymagania stawiane kandydatom do pracy w misjach terenowych OBWE.
Minimalne wymagania:
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego;
- bardzo dobry stan zdrowia;
- prawo jazdy;
- przygotowanie do pracy w trudnych warunkach (misje terenowe często funkcjonują na obszarach o ubogiej infrastrukturze).
Wymagania dodatkowe:
- wcześniejsze doświadczenie w organizacjach międzynarodowych i/lub w misjach terenowych, umiejętności negocjacyjne, praktyka menadżerska oraz znajomość języka kraju urzędowania;
- znajomość obsługi komputera;
- umiejętność pracy w trudnych i stresujących warunkach;
- gotowość do pracy w środowisku wielokulturowym.
- administracja i logistyka
- demokratyzacja
- sprawy ekonomiczne i ochrona środowiska
- edukacja
- wybory
- monitoring/personel ogólny
- prawa człowieka
- media
- policja
- sprawy wojskowe
- sprawy polityczne
- rządy prawa
Proces rekrutacji
Jak aplikować na stanowiska konkursowe?
Osoby zainteresowane kandydowaniem na stanowiska konkursowe w OBWE muszą najpierw założyć swój profil zawodowy My profile dostępny na stronie internetowej. Otworzy się wtedy okno Register/login. Po podaniu adresu mailowego i hasła otworzy się formularz do wypełnienia zawierający szereg rubryk, jak: dane osobowe, kwalifikacje, wykształcenie, historia zawodowa, znajomość języków, referencje itp. Po wypełnieniu formularza i znalezieniu odpowiedniego wakatu w zakładce OSCE vacancies należy kliknąć w link Apply Now
Zobacz instrukcję, jak aplikować na stanowiska kontraktowe
Jak aplikować na stanowiska delegowane?
Osoby zainteresowane kandydowaniem na stanowiska delegowane, które nie mają jeszcze swojego profilu, mogą wpierw wyszukać interesujące je ogłoszenie, a dopiero potem wypełnić profil i aplikować.
Wszystkie ogłoszenia o stanowiska delegowane znajdują się na stronie. Po znalezieniu odpowiedniego wakatu należy określić swoje obywatelstwo i kliknąć Apply online. Zostaną wtedy Państwo przekierowani do okna My Profile, gdzie należy się zarejestrować lub, jeśli posiadają już państwo swój profil, zalogować się. Po wypełnieniu formularza wraz z listem motywacyjnym na stanowisko należy kliknąć Apply.
Wysłany drogą elektroniczną formularz trafia do Sekretariatu OBWE w Wiedniu, skąd zostaje przekierowany automatycznie do państwa, z którego pochodzi kandydat. Na podstawie analizy informacji podanych w formularzach, a także informacji otrzymanych od osób wskazanych w „referencjach”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokonuje wyboru spośród kandydatów krajowych. W niektórych przypadkach przeprowadza także telefoniczną rozmowę kwalifikacyjną.
Ważne! Aplikację należy przesłać na kilka dni przed datą zgłoszenia określoną przez OBWE, co umożliwi MSZ terminowe dokonanie oceny aplikacji oraz akceptacji kandydatury na poziomie krajowym.
Kolejny etap selekcji prowadzi Wydział ds. rekrutacji Sekretariatu OBWE, gdzie napływają kandydatury ze wszystkich 57 państw uczestniczących OBWE. Na podstawie analizy i ocen otrzymanych formularzy Sekretariat tworzy tzw. long list, obejmującą kandydatów, którzy spełnili wszystkie wymagania na dane stanowisko.
W następnym etapie wybieranych jest 4–5 kandydatów, najlepszych w opinii Sekretariatu (tzw. short list). Osoby te zapraszane są do udziału w testach online i rozmowie kwalifikacyjna przez telefon (interview), dotyczącej przygotowania zawodowego, znajomości problemów regionu misji, umiejętności zachowania się w określonych sytuacjach. W końcowej fazie selekcji w wyborze kandydata bierze udział szef danej misji terenowej.
Sekretariat OBWE bezpośrednio powiadamia kandydatów o terminie przeprowadzenia testu i rozmowy. Wyniki są przekazywane drogą mailową przez pracownika Sekretariatu OBWE do Stałego Przedstawicielstwa RP przy OBWE w Wiedniu, a następnie do MSZ. O wynikach informowani są tylko kandydaci, z którymi przeprowadzono testy i rozmowę.
Konkursy na stanowiska szefów Misji OBWE są ogłaszane przez Sekretarza Generalnego Organizacji i podawane do wiadomości delegacji państw członkowskich w Wiedniu. MSZ publikuje informacje na temat konkursu na swojej stronie internetowej i podaje termin zgłoszeń dla kandydatów. Spośród nadesłanych do MSZ zgłoszeń wybierane są osoby z odpowiednim doświadczeniem, których nominacje, po otrzymaniu akceptacji kierownictwa resortu (wymagana zgoda Podsekretarz Stanu), są przesyłane do Sekretariatu Biura NZ przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu za pośrednictwem Stałego Przedstawicielstwa. Następnie kandydaci zapraszani są na rozmowę kwalifikacyjną w Wiedniu, w której uczestniczą wysocy przedstawiciele OBWE, w tym szef misji. Szefowie misji, podobnie jak inne osoby delegowane na stanowiska w OBWE, nie otrzymują wynagrodzenia z państwa wysyłającego, a jedynie diety (Board and Lodging Allowances – BLA).
Uwaga! Kandydaci powinni przywiązywać szczególną wagę do przygotowania dokumentów rekrutacyjnych zarówno pod względem treści, jak i formy. Życiorys, list motywacyjny, formularz aplikacyjny online powinny być przemyślane pod kątem wymagań na stanowisko, na jakie kandydat aplikuje, adekwatności posiadanego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, ale również wymaganych kompetencji. Istotna jest także poprawność językowa dokumentów, ich przejrzystość oraz przyjazna wizualnie forma. Dokumenty rekrutacyjne są bowiem traktowane jako „wizytówka” kandydata.
Program dla Młodych Profesjonalistów – Junior Professional Officer Programme (JPO)
OBWE organizuje program Junior Proffesional Officers, który jest skierowany do młodych obywateli państw członkowskich OBWE. Program ogłaszany jest na stronie internetowej Organizacji, zwykle dwa razy w roku (czerwiec, wrzesień). Jedna z edycji jest finansowana przez OBWE, koszty drugiej ponoszą państwa zgłaszające swoich kandydatów. Polska, ze względu na brak wystarczających środków finansowych, bierze udział tylko w edycji finansowanej przez OBWE (diety wypłaca Organizacja).
Podstawowe wymogi stawiane kandydatom Programu JPO:
- wiek poniżej 30 lat;
- ukończona szkoła wyższa;
- niewielkie doświadczenie zawodowe.
Program JPO jest przeznaczony przede wszystkim dla państw, których przedstawiciele nie są reprezentowani w wystarczającym stopniu w misjach i instytucjach OBWE pod względem statystycznym i geograficznym. Okres praktyki w Sekretariacie i jednej z misji terenowych OBWE wynosi 9 miesięcy (3 miesiące w Sekretariacie i 6 miesięcy w misji). Praktykanci otrzymują diety pobytowe na utrzymanie i zakwaterowanie. Wysokość diety jest uzależniona od położenia kraju goszczącego misję.
Staże
OBWE oferuje ograniczoną liczbę miejsc dla stażystów, które są zapełniane w zależności od bieżących potrzeb i możliwości różnych departamentów organizacji.
Program Praktyk OBWE daje możliwość rozwinięcia umiejętności zawodowych i zdobycia praktycznego doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku studentom studiów I i II stopnia oraz doktorantom lub absolwentom studiów wyższych i doktorom (do roku od ukończenia studiów). Celem programu jest umożliwienie zdobycia doświadczenia pracy w OBWE oraz zapewnienie departamentom OBWE pomocy wykwalifikowanych młodych ludzi.
OBWE oferuje stażystom ograniczoną liczbę miejsc. Praktyki trwają zwykle od dwóch do sześciu miesięcy i nie stanowią gwarancji przyszłego zatrudnienia w OBWE. Staże OBWE są nieodpłatne. Jednak wybrani kandydaci, niebędący rezydentami w miejscu odbywania stażu, mogą być uprawnieni do częściowej rekompensaty kosztów utrzymania.
Wszelkie nabory ogłaszane są z wyprzedzeniem na stronie OBWE. Zainteresowani kandydaci powinni składać zgłoszenia poprzez stronę internetową OBWE w zakładce employment, korzystając z formularza online.
Poniżej znajduje się aktualna lista Instytucji i misji terenowych, które przyjmują stażystów:
- Sekretariat OBWE, Wiedeń;
- Biuro Przedstawiciela ds wolności mediów, Wiedeń;
- Wysoki Komisarz do spraw Mniejszości Narodowych, Haga;
- Obecność OBWE w Albanii;
- Biuro OBWE w Erywaniu;
- Misja OBWE w Bośni i Hercegowinie;
- Misja OBWE w Kosowie;
- Misja OBWE w Skopje;
- Misji OBWE w Mołdawii (wymagana robocza znajomość języka rosyjskiego lub rumuńskiego);
- Misja OBWE do Serbii;
- Koordynator Projektu OBWE na Ukrainie;
- Centrum OBWE w Biszkeku;
- Biuro OBWE w Tadżykistanie.
Uwaga! Do Instytucji i na misje terenowe niewymienione powyżej nie są obecnie przyjmowani stażyści.
Podstawowe wymagania:
- wpisanie na listę studentów ostatniego roku studiów wyższych (uniwersytetu lub innej instytucji) w ramach studiów I, II stopnia lub doktoranckich lub ukończenie studiów I, II stopnia lub doktoranckich przed upływem roku;
- wiek do 30 lat;
- znajomość języka angielskiego, zarówno w mowie i piśmie oraz znajomość obsługi komputera;
- umiejętność dostosowania się do międzynarodowego, wielokulturowego środowiska pracy;
- w przypadku wybranych operacji: znajomość języka rosyjskiego lub inne dodatkowe wymagania, które zostaną wymienione w ogłoszeniu o naborze.
Jak aplikować na staż?
Należy aplikować, poprzez wypełnienie formularza online, odpowiadając na dane ogłoszenie o naborze do instytucji lub misji terenowej OBWE (w polu "list motywacyjny" trzeba wpisać krótki esej prezentujący motywacje do podjęcia stażu na danym stanowisku i przesłać dokument online).
Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń o wynikach rekrutacji zostaną powiadomieni jedynie kandydaci zakwalifikowani do rozmowy telefonicznej. Rozpatrywane są jedynie wnioski przesłane za pomocą formularza online.