ODIHR / OBWE
Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) organizuje misje obserwacyjne wyborów powszechnych na podstawie zaproszeń krajów przeprowadzających wybory. Informacje o misjach obserwacji wyborów ODIHR udostępnia pod adresem: OSCE | Elections. Stanowią one podstawę dla decyzji MSZ o włączeniu przedstawicieli Polski do udziału w obserwacji wyborów. Z uwagi na wysokie koszty udziału obserwatorów w misji obserwacyjnej, które pokrywane są przez państwo delegujące, decyzja o wysłaniu polskich obserwatorów i liczebności misji podejmowana jest z uwzględnieniem priorytetów polskiej polityki zagranicznej.
W 2013 r. nabór na krótkoterminowych i długoterminowych obserwatorów wyborów, działając w ramach zadania zleconego przez MSZ, przeprowadzała Fundacja Solidarności Międzynarodowej.
W przypadku decyzji o udziale w misji obserwacyjnej ODIHR stosowny komunikat publikowany jest na stronie MSZ (w zakładce aktualności), natomiast szczegółowa informacja nt. wymagań stawianych kandydatom umieszczana jest na stronie internetowej Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Rejestracja zgłoszeń odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, po ukazaniu się na stronie internetowej FSM ogłoszenia dotyczącego rekrutacji. Fundacja dokonuje rekrutacji kandydatów – osób pragnących wziąć udział w obserwacji konkretnych wyborów z ramienia OBWE / ODIHR – na podstawie przesłanych do FSM życiorysów i listów motywacyjnych. W przypadku rekrutacji obserwatorów długoterminowych przeprowadzane są także rozmowy kwalifikacyjne.
Wymagania niezbędne:
- obywatelstwo polskie;
- bardzo dobry stan zdrowia;
- znajomość języka angielskiego.
Wymagania dodatkowe:
- znajomość oficjalnego języka kraju, w którym odbywają się wybory;
- znajomość regionu.
Przy wyborze kandydatów preferowane są osoby posiadające doświadczenie w obserwacji wyborów w ramach misji OBWE lub innych.