W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) jest międzyrządową organizacją gospodarczą, skupiającą 35 rozwiniętych i demokratycznych państw, powołaną do życia na mocy Konwencji Paryskiej podpisanej 14 grudnia 1960 r. Jej celem jest wypracowanie globalnych standardów, międzynarodowych konwencji, umów i rekomendacji promujących jasne zasady działania w takich dziedzinach jak rządzenie, walka z korupcją, odpowiedzialność korporacyjna, podatki, współpraca rozwojowa, inwestycje globalne i środowisko.

Jednocześnie OECD jest największym i najlepszym źródłem danych statystycznych m.in. w obszarze ekonomii, handlu, zatrudnienia, edukacji, migracji czy zdrowia. Raporty gospodarcze OECD stanowią kompleksową i szczegółową analizę polityki makroekonomicznej, przemian strukturalnych i tendencji rozwojowych w państwach członkowskich.

Polska jest pełnoprawnym członkiem OECD od 1996 r.

Formy zatrudnienia

Organem wykonawczym OECD jest Sekretariat. Stanowi merytoryczne zaplecze dla prac organów OECD. Posiada strukturę departamentów, agencji, biur. Pracownicy Sekretariatu zatrudnieni są w czterech kategoriach:

  • kadra zarządcza i profesjonalna (A);
  • pracownicy wspierający (B);
  • pracownicy techniczni (C);
  • tłumacze (L).

OECD poszukuje do pracy osób, które posiadają wysokie udokumentowane osiągnięcia naukowe i zawodowe. Oferuje pracę głównie dla osób zainteresowanych analizami ekonomicznymi i międzynarodową współpracą gospodarczą, ale zatrudnia również specjalistów w takich dziedzinach jak prawo, nauki ścisłe, relacje publiczne, statystyka i informatyka.

Kandydaci do pracy muszą posiadać obywatelstwo państwa, które jest członkiem OECD. Zatrudnieni pracownicy otrzymują status urzędnika międzynarodowego (international civil servant). Zwykle są to osoby z wyższym wykształceniem, dużym dorobkiem naukowym w różnych dziedzinach, posiadające umiejętności komunikacji i pracy w zespole międzynarodowym. Wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego i francuskiego, umiejętność pisania analiz przynajmniej w jednym z tych języków oraz gotowość do podróży zagranicznych w celach służbowych. Na stronie  OECD – kariery  w zakładce What we look for znajduje się opis kwalifikacji niezbędnych na poszczególnych stanowiskach.

Informacje o wolnych stanowiskach pracy i sposobie składania aplikacji są regularnie publikowane na stronie OECD – kariery i dostępne przez okres czterech tygodni. OECD przyjmuje zgłoszenia tylko przez stronę internetową.

Pierwsza umowa o pracę na czas określony zawierana jest zwykle na okres dwóch lub trzech lat.

Programy i staże

OECD stwarza możliwość zapoznania się z pracą organizacji m.in. w ramach programu OECD Young Professionals (YPP) oraz w ramach staży studenckich – internships.

Program dla Młodych Profesjonalistów  (Young Professionals Programme OECD)

Jednym z najlepszych sposobów zdobycia pracy w OECD, zwłaszcza przez młode osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym, jest udział w programie  OECD Young Professionals Programme (YPP). Jest on otwarty dla kandydatów z państw członkowskich OECD, urodzonych 1 stycznia 1981 r. lub młodszych, posiadających tytuł lub stopień naukowy zgodny z obszarem działań OECD. W przypadku osób z tytułem magistra, wymagane jest dodatkowo dwuletnie doświadczenie zawodowe. Wszyscy kandydaci powinni mieć umiejętności analityczne, biegłą znajomość jednego z języków urzędowych OECD (angielski / francuski ) oraz dobrą drugiego języka. 

Osoby, które z sukcesem przejdą procedurę kwalifikacyjną, obejmującą m.in. egzamin zdawany w trybie on-line, zostaną zatrudnione na czas określony (dwa lata) w siedzibie OECD w Paryżu, a następnie będą mogły starać się o stałą pracę w tej organizacji.

Szczegółowe informacje o wymaganych kwalifikacjach i sposobie aplikowania do programu znajdują się na stronie internetowej OECD Young Professionals Programme.

Zobacz przykładowe zadania wykonywane przez uczestników YPP w 2013 r.

Uczestnik YPP powinien być przygotowany na podróże, których celem jest pozyskiwanie informacji, praca ze specjalistami, ekspertami i decydentami z całego świata oraz uczestniczenie w efektywnej pracy OECD w celu komunikacji z szerokim gronem odbiorców. Częstotliwość wyjazdów jest zróżnicowana w zależności od wykonywanych zadań i ich roli. Dla aktywnych i zaangażowanych uczestników Programu przewidziane są specjalistyczne sesje treningowe.

OECD oferuje atrakcyjne zarobki zwolnione z podatku oraz pakiet świadczeń, obejmujący np. oddelegowanie do pracy za granicą oraz dodatki rodzinne w zależności od indywidualnej sytuacji rodzinnej uczestnika Programu. Informacje na temat zarobków i składników wynagrodzenia dostępne są na stronie: OECD Salaries and Benefits.

Staże w OECD

OECD organizuje również program staży (OECD Internship Programme) skierowany do studentów wydziałów ekonomii lub innych pokrewnych dziedzin działania OECD (sprawy społeczne, handel, rolnictwo, współpraca rozwojowa, zatrudnienie, ochrona środowiska, finanse, statystyka). Corocznie oferowanych jest około 200 miejsc. Od stażystów wymagana jest zdolność łatwej komunikacji i pisania dokumentów w jednym z języków OECD (angielski, francuski). Program odbywa się w ramach porozumienia pomiędzy OECD, stażystą i daną uczelnią wyższą, która jest zainteresowana udziałem jej studentów
w programie. Staże trwają sześć miesięcy, odbywają się w dwóch cyklach: zimowym (od stycznia do czerwca) i letnim (od lipca do grudnia).         

Program staży w OECD został zaprojektowany w celu wprowadzenia do organizacji wykwalifikowanych i zmotywowanych studentów ze zróżnicowanych środowisk, których celem będzie praca nad projektami powiązanymi ze strategicznymi celami Sekretariatu. Głównym założeniem staży jest umożliwienie stażystom doskonalenia ich umiejętności analitycznych i technicznych oraz nabycie doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku. 

Staże dostępne są dla osób studiujących w pełnym wymiarze czasu, które:

  • są studentami kierunku ekonomicznego bądź innych powiązanych z pracą OECD (m.in.: polityka społeczna, handel, rolnictwo, rozwój, edukacja, zatrudnienie, środowisko, finanse, sprawy podatkowe i statystyka);
  • biegle posługują się językiem angielskim lub francuskim oraz posiadają umiejętność szkicowania i przedstawiania analiz w jednym z podanych języków; znajomość obu języków jest dużą zaletą, podobnie jak znajomość pozostałych języków używanych w OECD (hiszpański, włoski, niemiecki itd.);
  • wykazują gotowość do efektywnej pracy w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku.

Zadania przydzielane stażystom to między innymi:

  • uczestniczenie w wewnętrznych przygotowaniach i tworzeniu dokumentów będących w obszarze zainteresowań Sekretariatu;
  • badanie bieżących dokumentów i analiza prac już powstałych;
  • zbieranie, organizowanie i ocenianie informacji statystycznych;
  • przygotowywanie uwag i uczestniczenie w przygotowywaniu raportów.

Szczegółowe informacje nt. staży oraz przystąpienia do nich znajdują się na stronie: OECD Internship Programme.

 

{"register":{"columns":[]}}