W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z 70. rocznicą podpisania Konwencji Genewskich.

21.08.2019

Z inicjatywy Polski, 20 sierpnia br. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła dokument będący realizacją priorytetu polskiego przewodnictwa w Radzie, jakim jest wzmacnianie poszanowania prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego.

Oświadczenie Przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z 70. rocznicą podpisania Konwencji Genewskich.

W oświadczeniu Przewodniczącego Rada podkreśliła znaczenie Konwencji z 12 sierpnia 1949 r. dla ochrony osób dotkniętych skutkami konfliktów zbrojnych i potrzebę promowania i poszanowania zasad międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym w odniesieniu do ochrony ludności cywilnej. Rada Bezpieczeństwa zachęciła państwa członkowskie ONZ do kontynuacji wysiłków na rzecz wdrożenia tego prawa. Potępiła ponadto naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka oraz wezwała strony konfliktów zbrojnych do przestrzegania swoich zobowiązań prawnych.

Rada zaakcentowała także znaczenie zwalczania bezkarności oraz egzekwowania odpowiedzialności za naruszenia prawa humanitarnego. Wyraziła jednocześnie poważnie zaniepokojenie sytuacjami nieprzestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, m.in. atakami na ludność cywilną i obiekty cywilne, takie jak szkoły i szpitale oraz potępiła jego naruszenia, w tym polegające na głodzeniu ludności cywilnej jako taktyki wojennej, odmowie dostępu pomocy i personelu humanitarnego oraz atakach na personel medyczny i humanitarny.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała także państwa, które jeszcze tego nie uczyniły, do rozważenia możliwości jak najszybszego przystąpienia do Protokołów Dodatkowych do Konwencji Genewskich i podjęcia kroków w celu wypełnienia zobowiązań z nich wynikających.

W ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa, 13 sierpnia odbył się briefing Rady nt. międzynarodowego prawa humanitarnego, któremu przewodniczył minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Dyskusja toczyła się w kontekście przypadającej 12 sierpnia br. siedemdziesiątej rocznicy przyjęcia Konwencji Genewskich. W swoim wystąpieniu minister podkreślił fundamentalną rolę prawa międzynarodowego w utrzymaniu bezpieczeństwa na świecie. – Ponieważ konwencje zostały ratyfikowane i przyjęte przez prawie każde państwo świata, zasady i normy prawne w nich zapisane są również uznawane za zwyczajowe międzynarodowe prawo humanitarne i mają uniwersalne zastosowanie – zaznaczył. Podczas spotkania zwracano uwagę na konieczność przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego bez względu na zmieniające się realia konfliktów zbrojnych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

 

{"register":{"columns":[]}}