W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!” inaugurującej tydzień upamiętniający Dzień Służby Zagranicznej

14.11.2022

- Nikt jeszcze nie nauczył się, że wojna to jest jednak nieszczęście dla zwykłych ludzi. Dla dzieci w szczególności. Niewinni ludzie giną, a ci którzy to powodują, pozostają na ogół bezkarni. Także to jest przerażające w XXI wieku – taką wypowiedź jednego z autorów rysunków wystawy przytoczył szef służby zagranicznej minister Arkady Rzegocki, otwierając wystawę pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!”.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk oraz szef służby zagranicznej Arkady Rzegocki otwierający wystawę

„Mamo, ja nie chcę wojny!” to polsko-ukraiński projekt archiwalny, który 14 listopada br. zaprezentowany został przed gmachem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wydarzenie zainaugurowało tydzień obchodów związanych z Dniem Służby Zagranicznej, przypadający co roku w dniu 16 listopada.

Dziękując za przybycie na tę uroczystość Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych dr Pawłowi Pietrzykowi, Dyrektorowi Archiwów Akt Nowych panu Mariuszowi Olczakowi przedstawicielom ambasady Ukrainy w Polsce, szef służby zagranicznej Rzegocki wskazał na duże zaangażowanie członków służby zagranicznej w docieraniu z wystawą do publiczności na całym świecie. Podkreślił także, że wystawa jest prezentowana w blisko stu lokalizacjach na całym świecie, m.in. w Parlamencie Europejskim, w Parlamencie Republiki Austrii, w Parlamencie Kraju Związkowego Nadrenia-Północna Westfalia, w Lidicach, w prestiżowych miejskich lokalizacjach outdoorowych. Gdzie tylko to możliwe – we współpracy z placówkami dyplomatycznymi Ukrainy i innymi ukraińskimi partnerami.

- Realizacja tych działań jest wyrazem naszego wsparcia dla Ukrainy, naszego sprzeciwu wobec barbarzyństwa, jakiego dokonuje Rosja, a jednocześnie stanowi doskonały przykład aktywności i sprawności polskiej służby zagranicznej, której członkowie włożyli wiele wysiłku, by wystawa została zauważona praktycznie na całym świecie – dodał Szef Służby Zagranicznej.

W swoim przemówieniu ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz podkreślił że „byłoby lepiej, by dzieci jednak rysowały przyszłość, nie wojnę”. Wyraził przy tym nadzieję, że właśnie tak wkrótce będzie. Tymczasem po ośmiu miesiącach trwającej napaści Rosji na Ukrainę, śmierć w wyniku działań wojennych poniosło ponad 430 dzieci. „Ukraińscy i polscy dyplomaci stoją wspólnie na froncie dyplomatycznym w walce o wolność, pokój, utrzymanie prawa międzynarodowego oraz o przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy” – dodał.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dziękując MSZ za udzielenie wsparcia dla popularyzacji wystawy za granicą zauważył, iż stała się ona „częścią polityki dyplomatycznej” Polski. W jego ocenie wystawa ukazała opinii publicznej bogactwo i różnorodność materiałów archiwalnych jakimi Archiwa Państwowe dysponują. Wyraził nadzieję, iż „wystawa ta przyczyni się do zasilenia archiwów ukraińskich w materiały historyczne dające świadectwo tego co zaszło na Ukrainie”.

Wystawa przedstawia wstrząsające rysunki dzieci – tych najmłodszych i najbardziej bezbronnych świadków okropności wojny. Zestawia rysunki historyczne dzieci polskich pochodzące z 1946 roku, ilustrujące ich przeżycia z czasu II wojny światowej, z rysunkami dzieci ukraińskich, które powstały podczas obecnie trwającej napaści Rosji na Ukrainę. Pomimo tego, że powstały w odstępie 76 lat, jednoznacznie świadczą o podobnej tragedii, jaką wojna jest dla każdego dziecka. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie nadal wspierać ten ważny projekt. Polskie placówki za granicą zapewniają ekspozycję wystawy w wielu znanych lokalizacjach w krajach urzędowania.

 

***

Wystawa spinająca pracę polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego 1939-45 POLSKA/2022 UKRAINA jest rezultatem współpracy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwum Akt Nowych, Uniwersytetu Warszawskiego, Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenko oraz ukraińskiego projektu archiwalnego „Mom, I See War”. Wystawę będzie można oglądać do 20 listopada br.

Link do wystawy on-line: https://momidontwantwar.eu

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: Bartosz Peterman

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}