W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy plakatów „Biało-czerwono-biały” w 2. rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi

09.08.2022

9 sierpnia 2022 r., w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi, w warszawskich Łazienkach Królewskich odbył się wernisaż wystawy plakatów nawiązujących do zrywu białoruskiego społeczeństwa na rzecz demokratycznych przemian. Na ekspozycji znalazły się prace, które zostały nagrodzone oraz wyróżnione w międzynarodowym konkursie „Biało-czerwono-biały”.

Wernisaż wystawy plakatów „Biało-czerwono-biały”

Wystawę otworzył wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, który zaznaczył, że dwa lata temu naród białoruski został okradziony ze swoich głosów. - Nie możemy zapominać o tych wszystkich, którzy wtedy wyszli na ulicę, którzy powiedzieli „nie” fałszerstwu, powiedzieli „nie” brutalnemu reżimowi, nie możemy zapominać o tych, którzy w tej chwili cierpią w więzieniach - powiedział Piotr Wawrzyk.

Polska niezmiennie wspiera działania służące budowie suwerennego, otwartego i stabilnego państwa Białoruś, opartego na wartościach demokratycznych. W duchu solidarności z narodem białoruskim, Narodowe Centrum Kultury we współpracy z MSZ ogłosiło międzynarodowy konkurs na plakat pt. „Biało-czerwono-biały”. Jego celem było przypomnienie światu o walczącym o wolność i prawa człowieka narodzie białoruskim oraz upamiętnienie bohaterów zrywu z 2020 r.

Na konkurs wpłynęło niemal 250 prac. Trzy z nich otrzymało nagrody, a czternastu autorów wyróżniono. Za najlepszy plakat uznano pracę Kamila Skrzypca pt. „Białoruś-2020-2022”. Przedstawia on zerwany łańcuch, który został utworzony z cyfr wchodzących w skład lat 2020 i 2022. Uwagę zwraca również praca białoruskiej artystki Eugenii Muzhevy pt. „Nie jesteśmy mięsem”. Przedstawiona na plakacie kobieta podzielona jest na części analogicznie do tusz zwierzęcych.

Cała ekspozycja składa się z 19 plansz. Dominują w nich kolory biały i czerwony – barwy flagi uznawanej za narodową przez białoruską opozycję demokratyczną i środowiska emigracyjne. Nawiązują one do kolorów historycznego symbolu Wielkiego Księstwa Litewskiego – herbu Pogoń, na którym biały jeździec umieszczony jest na czerwonym polu.

- Chcemy, aby wystawa była pokazywana w wielu krajach świata, z jednej strony jako wyraz naszego poparcia dla dążeń wolnościowych i demokratycznych narodu białoruskiego, z drugiej, by dotrzeć z przekazem o złej sytuacji na Białorusi do jak najszerszej opinii publicznej - podkreślił wiceminister Piotr Wawrzyk. Zapewnił, że polskie placówki będą propagowały wystawę na całym świecie.

Ekspozycję można oglądać w Łazienkach Królewskich w Warszawie do 4 września 2022 r.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: Bartosz Peterman / MSZ

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}