W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Petycja w sprawie wydłużenia maksymalnego okresu pobytu bezwizowego w Tajlandii w celach turystycznych dla obywateli RP z 30 do 60 dni

19.04.2022

Odwzorowanie cyfrowe petycji:

poniżej w załączniku

Data złożenia petycji

31-03-2022 r.

Data rozpatrzenia petycji:

12-05-2022 r.

Odpowiedź na petycję:

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana petycję z dnia 31 marca br. w sprawie podjęcia działań dyplomatycznych w celu wydłużenia maksymalnego okresu pobytu bezwizowego w Tajlandii w celach turystycznych dla obywateli RP z 30 do 60 dni, uprzejmie Pana informuję, co następuje.

Obowiązujące w ruchu osobowym z Królestwem Tajlandii przepisy umożliwiają wyjazdy turystyczne obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do ww. państwa. Obywatele polscy podróżujący do Królestwa Tajlandii w celach turystycznych na okres do 30 dni nie muszą posiadać wizy. Należy w tym punkcie podkreślić, iż obywatele pozostałych krajów Unii Europejskiej, jak również Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii etc. również nie posiadają możliwości wjazdu do Tajlandii w celu turystycznym bez wizy na okres powyżej 30 dni. Dodatkowo, stan relacji bilateralnych z tym państwem także nie daje uzasadnienia do podjęcia ww. działań dyplomatycznych.

Abstrahując od wskazanego na wstępie stanowiska, warto odnieść się także do pewnych ogólnych zasad rządzących podobnymi negocjacjami dyplomatycznymi. Podjęcie działań dyplomatycznych w celu wydłużenia maksymalnego okresu pobytu bezwizowego w Tajlandii w celach turystycznych dla obywateli RP z 30 do 60 dni mogłoby wiązać się z żądaniem wprowadzenia analogicznych rozwiązań wobec obywateli Tajlandii w podróżach do Rzeczypospolitej Polskiej. W tym miejscu warto wyjaśnić, że objęcie obywateli państw trzecich (cudzoziemców niebędących obywatelami UE) obowiązkiem wizowym przy podróżach do strefy Schengen lub zwolnienie z tego obowiązku stanowi element wspólnej polityki wizowej UE, w której uprawnienia państw członkowskich w zakresie możliwości podejmowania samodzielnych decyzji w tym zakresie zostały ograniczone jedynie do pewnego rodzaju spraw. To UE zawiera z państwami trzecimi umowy o zniesieniu obowiązku posiadania wiz krótkoterminowych, pozwalające obywatelom UE oraz obywatelom tych państw trzecich, z którymi zawarto umowy na pobyty na ich terytorium w okresie do 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Także UE jest podmiotem umów zawieranych z państwami trzecimi w zakresie ułatwień w wydawaniu wiz na pobyty krótkoterminowe.  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1806 z dnia 14 listopada 2018 r. wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu określa państwa, których obywatele objęci są obowiązkiem wizowym albo zwolnieni są z tego obowiązku. W rozporządzeniu tym wskazuje się, że państwa członkowskie, samodzielnie, mogą przewidzieć wyjątki od obowiązku wizowego lub zwolnienie z tego obowiązku w stosunku jedynie do pewnych kategorii osób (np. posiadaczy paszportów dyplomatycznych, służbowych/urzędowych lub specjalnych, członków cywilnych załóg statków powietrznych). Obywatele Tajlandii objęci są obowiązkiem wizowym przy wjeździe do strefy Schengen, zgodnie z załącznikiem I do wyżej cytowanego rozporządzenia. 

Dziękując za Pana petycję pragnę zapewnić, iż każdy wniosek wpływający do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest zawsze wnikliwie analizowany przez nasze wewnętrzne jednostki organizacyjne pod kątem zgłoszonych żądań.

Z poważaniem, 

Marcin Jakubowski

Dyrektor Departamentu Konsularnego

/podpisano elektronicznie/

Informacje dodatkowe:

 

Wnoszący petycję nie wyraził zgody na publikację danych osobowych.

Materiały

PETYCJA​_BKA07732022
PETYCJA​_BKA07732022.pdf 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}