Pierwsze spotkanie Polskiej Sieci Kobiet w Dyplomacji
25.09.2024
Dzisiaj w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w obecności podsekretarz stanu Henryki Mościckiej – Dendys oraz Anny Radwan - Röhrenschef, zainicjowano Polską Sieć Kobiet w Dyplomacji.
W inauguracji uczestniczyło ponad 50 przedstawicielek polskiej służby zagranicznej, zarówno z Centrali MSZ, jak i placówek zagranicznych. Gościem honorowym wydarzenia była Grażyna Bernatowicz, podsekretarz stanu w MSZ w latach 2000–2003 i 2007–2013 oraz była Ambasador RP w Królestwie Hiszpanii oraz w Republice Czeskiej.
Polska Sieć Kobiet w Dyplomacji jest częścią Women Diplomats Network of the EU - „WEDIN”. Skupia sieci kobiet-dyplomatek z państw członkowskich Unii Europejskiej, ministerstw spraw zagranicznych i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych UE.
Celem WEDIN jest wymiana doświadczeń, wypracowanie mechanizmów wspierających i ułatwiających rozwój kariery kobiet oraz zapewnianie równego traktowania w dyplomacji.
Podczas pierwszego spotkania określono zasady funkcjonowania Sieci, uzgodniono jej struktury i zaplanowano działania na najbliższy rok.
Polska Sieć Kobiet w Dyplomacji będzie służyć m.in.:
- wymianie informacji, promowaniu w resorcie spraw zagranicznych tematów istotnych dla kobiet i ich kariery zawodowej, wypracowaniu rozwiązań oraz zapewnieniu wsparcia kobietom dyplomatkom w łączeniu życia zawodowego i osobistego;
- wsparciu rozwoju zawodowego kobiet w dyplomacji, promowaniu równości płci i przeciwdziałania dyskryminacji;
- promowaniu równości płci i zwalczaniu wszelkich form dyskryminacji oraz podnoszeniu wiedzy w tym zakresie, w tym na temat przyczyn i skutków naruszenia zasady równego traktowania;
- reprezentowaniu interesów kobiet w kontaktach z kierownictwem MSZ;
- współpracy z partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w zakresie roli kobiet w dyplomacji, równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji;
- wspieraniu rozwoju współpracy z partnerami zagranicznymi, w tym zagranicznymi stowarzyszeniami i sieciami kobiet w dyplomacji oraz innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi;
- wspieraniu implementacji w resorcie spraw zagranicznych zobowiązań krajowych
i międzynarodowych, m.in. wynikających z agendy ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”.
W efekcie inicjatywa stwarza możliwość zaproponowania rozwiązań, które pomogą kobietom w dyplomacji połączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym, pozwolą rozwijać umiejętności i zdolności, a tym samym dostosują polską dyplomację do pozytywnych standardów i trendów światowych dotyczących roli kobiet w polityce zagranicznej.
Foto: Sebastian Indra/MSZ