W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsekretarz Stanu Henryka Mościcka-Dendys spotkała się ze Specjalną wysłanniczką USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości karnej

16.10.2024

Podczas spotkania wiceminister Mościckiej-Dendys z Ambasador Beth Van Schaack, które miało miejsce 16 października, strony omówiły mechanizmy pociągnięcia do odpowiedzialności winnych naruszeń prawa międzynarodowego w związku z konfliktem na Ukrainie, jak również aspekty międzynarodowej odpowiedzialności karnej w odniesieniu do Białorusi.

Dwie kobiety stoją na tle granatowej ścianki z logotypami: Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W tle dwie flagi (od lewej): Polski i Unii Europejskiej.

Rozmówczynie podkreśliły zbieżność poglądów i działań Polski i Stanów Zjednoczonych w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wyrażając przekonanie, że narody mają niezbywalne prawo do kształtowania swojej przyszłości według własnego uznania. Podzieliły się informacjami i wymieniły poglądy nt. zaangażowania obu krajów w toczące się postępowania z wykorzystaniem dotychczas istniejących instytucji prawnych, jak krajowe i międzynarodowe sądy i trybunały. Rozmówczynie poruszyły także kwestię dotyczącą działań społeczności międzynarodowej na rzecz powołania nowych mechanizmów.

Sprawcy międzynarodowych zbrodni popełnionych przeciwko Ukrainie lub na jej terytorium, w tym zbrodni wojennych i zbrodni agresji, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. To kwestia wiarygodności społeczności międzynarodowej, która dyskutuje dziś o powołaniu specjalnego trybunału ws. Ukrainy – zaznaczyła wiceminister Mościcka-Dendys. Wskazała przy tym, iż z punku widzenia Warszawy takie procesy to warunek niezbędny dla osiągnięcia trwałego pokoju. Z kolei Ambasador Van Schaack zaakcentowała znaczenie zagwarantowania sprawiedliwości w okresie przejściowym, po zakończeniu konfliktu, która powinna opierać się o zasady demokratycznego państwa prawa i stanowić element legitymizujący dla ukraińskich władz, zarówno na poziomie centralnym jak i lokalnym.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}