W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsekretarz stanu Jakub Wiśniewski wziął udział w II rundzie polsko-gwatemalskich konsultacji politycznych

12.06.2024

Dzisiejsze rozmowy wiceministra Jakuba Wiśniewskiego z wiceminister spraw zagranicznych Gwatemali Monicą Bolaños Pérez były pierwszymi w tym formacie od 20 lat. Zorganizowano je na podstawie podpisanego w ubiegłym roku Porozumieniu o dwustronnych konsultacjach politycznych.

Minister Jakub Wiśniewski podczas konsultacji politycznych na szczeblu wiceministrów MSZ z Gwatemalą

Wiceminister Wiśniewski podkreślił wagę wznowienia tego mechanizmu zwłaszcza, że w tym roku przypada 90. rocznica nawiązania polsko-gwatemalskich relacji dyplomatycznych. Odniósł się również do zeszłorocznej inauguracji ambasady Gwatemali w Warszawie. Wyraził przekonanie, że ta decyzja przyczyni się do wzmocnienia wzajemnej współpracy oraz wręczył stronie gwatemalskiej notę werbalną z agrément dla nowej Ambasador Gwatemali w Warszawie pani Sandry Noriega Urízar de Kugler. 

Rozmowy w Warszawie potwierdziły wolę obu stron do dalszego zacieśniania relacji politycznych, zarówno w  formacie dwustronnym, jak i na forach wielostronnych, w tym ONZ. Minister Monica Bolaños Pérez zapewniła, że nowa gwatemalska administracja planuje aktywniej  zaangażować się  w prace m.in. Wspólnoty Demokracji.

Podczas konsultacji omówiono również problematykę gospodarczo-inwestycyjną wskazując na wszelkiego rodzaju innowacje technologiczne w sektorze finansów (FinTech) oraz przemysł spożywczy jako najbardziej perspektywiczne obszary współpracy. 

Wiceminister Jakub Wiśniewski podziękował za wsparcie udzielane polskim archeologom prowadzącym badania w Gwatemali. Polsko-gwatemalska współpraca w tej dziedzinie jest wyjątkowa w skali europejskiej i przyczyniła się do wielu spektakularnych odkryć przybliżających kulturę Majów. 

Rozmówcy poruszyli także tematykę regionalną, w tym polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i zaplanowany na 2025 r. Szczyt UE-Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC).

Wiceministrowie ponadto wymienili opinie nt. bieżących wyzwań globalnych w tym m.in. problematyki migracyjnej oraz inwazji Rosji na Ukrainę. Podsekretarz Stanu Jakub Wiśniewski podziękował stronie gwatemalskiej za jednoznacznie proukraińskie stanowisko, czego wyrazem jest m.in. zapowiedź udziału prezydenta Bernardo Arévalo w najbliższym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}