Podsekretarz Stanu Marek Prawda uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych
14.10.2024
Głównymi tematami dzisiejszego spotkania w Luksemburgu były agresja Rosji wobec Ukrainy i sytuacja na Bliskim Wschodzie.
Ministrowie przeprowadzili także nieformalną dyskusję z szefem brytyjskiej dyplomacji Davidem Lammym.
Rada przyjęła ponadto kolejne sankcje wobec Iranu w związku z jego wsparciem wojskowym dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.
W dyskusji nt. agresji Rosji wobec Ukrainy wiceminister Marek Prawda podkreślił konieczność zapewnienia dalszego wsparcia dla zaatakowanego państwa, w tym m.in. wojskowego i energetycznego. Opowiedział się za zniesieniem ograniczeń w użyciu broni przekazywanej Ukrainie przez Zachód oraz zaapelował o pilne odblokowanie finansowania wsparcia militarnego Ukrainy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Poparł także propozycję powołania mechanizmu pożyczkowego UE i G7, gwarantowanego dochodami od zamrożonych aktywów Banku Centralnego Rosji. Wskazał także na konieczność utrzymania presji sankcyjnej wobec Rosji oraz efektywnego zwalczania obchodzenia sankcji, w tym z wykorzystaniem tzw. „floty cieni”. Wiceminister Prawda podkreślił również konieczność walki z fałszywą propagandą Kremla. Zaznaczył, że wszelkie inicjatywy pokojowe muszą być zgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych i zasadą nienaruszalności granic oraz przygotowane w ścisłej konsultacji z Ukrainą i przez nią akceptowane.
W odniesieniu do sytuacji na Bliskim Wschodzie wiceminister Marek Prawda podkreślił, że nadrzędnym celem pozostaje deeskalacja. Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił także uwagę na konieczność ochrony ludności cywilnej, pracowników organizacji pomocowych, personelu ONZ oraz członków misji UNIFIL. Podsekretarz stanu przypomniał, iż to z inicjatywy Polski 40 państw uczestniczących w siłach pokojowych w Libanie podpisało oświadczenie potępiające ostatnie ataki na bazę sił misji.
W nieformalnej dyskusji z brytyjskim ministrem Davidem Lammym wiceminister Prawda zadeklarował wsparcie Polski dla wzmocnienia współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
W ramach spraw bieżących wiceminister odniósł się do wsparcia udzielanego przez Polskę Mołdawii w przededniu wyborów prezydenckich i referendum dot. integracji z UE, a także wskazał na kluczowe znaczenie zbliżających się wyborów parlamentarnych w Gruzji dla jej geopolitycznej przyszłości.