W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński uczestniczył w spotkaniu ministerialnym UE

12.12.2022

W dniu 12 grudnia br. podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński uczestniczył - w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua - w śniadaniu roboczym Ministrów SZ UE poświęconym Partnerstwu Wschodniemu, zorganizowanym z inicjatywy Rumunii, Polski, Czech i Szwecji. Współgospodarzem spotkania był Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Podsekretarz stanu Paweł Jabłoński odbył wizytę w Brukseli, podczas której reprezentował Polskę na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych

Celem spotkania była koordynacja stanowisk przed posiedzeniem Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Wiceminister Jabłoński skupił swoje wystąpienie na kwestiach konieczności wsparcia dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększenia niezależności energetycznej państw Partnerstwa Wschodniego.

Podczas spotkania ministerialnego UE – Partnerstwo Wschodnie z udziałem pięciu państw partnerskich (dla Białorusi pozostawiono wolne miejsce) uczestniczący w nim ministrowie potwierdzili znaczenie polityki Partnerstwa Wschodniego jako jedynej spójnej wschodniej polityki unijnej. Podkreślono komplementarność Partnerstwa Wschodniego w stosunku do przygotowań Ukrainy, Mołdawii i Gruzji do członkostwa w UE. Wskazano również na konieczność wzmacniania odporności Armenii i Azerbejdżanu oraz wspierania tych państw w dążeniu do osiągnięcia pokoju i poprawy wzajemnych relacji. Poruszono także kwestie wsparcia dla sił demokratycznych Białorusi, znaczenia pogłębionej współpracy sektorowej, gospodarczej i energetycznej oraz wspólnych wartości na których opiera się polityka Partnerstwa Wschodniego. Wskazano także na jego rolę jako instrumentu promowania bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu wzdłuż wschodniej granicy UE.

- Bezpieczeństwo i stabilność UE są nieoddzielnie związane z bezpieczeństwem i stabilnością wschodniego sąsiedztwa - podkreślił wiceminister Jabłoński podczas swojego wystąpienia. Odniósł się również do nowej dynamiki wynikającej z przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do UE.  - Partnerstwo Wschodnie umożliwiło transformację polityczną państw partnerskich. Teraz powinno zostać skoordynowane z procesem rozszerzenia. 

Tego samego dnia wiceminister Paweł Jabłoński uczestniczył także w Radzie do Spraw Zagranicznych (FAC). W dyskusji na temat agresji Rosji wobec Ukrainy podkreślił, że Polska przestrzega przed oferowaniem Rosji rozmów w aktualnych okolicznościach. Ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną pokazują, że Rosja chce zmusić Ukrainę do kapitulacji. Zaznaczył, że kluczowymi elementami pomocy Ukrainie są zwiększenie pomocy wojskowej, w tym systemów obrony powietrznej oraz wsparcie odbudowy elementów infrastruktury krytycznej. Wiceminister poparł zwiększenie budżetu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju i z zadowoleniem odniósł się do niedawnego uruchomienia Wojskowej Misji Szkoleniowej UE na rzecz Ukrainy. Nawiązał do dostaw sprzętu energetycznego dla Ukrainy przez Polskę oraz koordynacyjnej roli Polski w przekazywaniu pomocy innych krajów za poprzez hub logistyczny w ramach unijnego instrumentu RescUE.

Wiceminister Jabłoński wskazał, że niezbędne jest podjęcie decyzji o uruchomieniu pomocy makrofinansowej na rzecz Ukrainy na rok 2023 oraz utrzymanie wysokiego tempa procesu akcesyjnego Ukrainy do UE.  Podkreślił, że UE musi wzmocnić, zaostrzyć i rozszerzyć sankcje, wyrażając oczekiwanie przyjęcia 9. pakietu sankcji przed posiedzeniem Rady Europejskiej zaplanowanym na 15-16 grudnia br. Wiceminister poparł działania zmierzające do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię agresji jak również za szkody wyrządzone Ukrainie. W kontekście światowego kryzysu żywnościowego, stanowiącego konsekwencję agresji Rosji na Ukrainę, podsekretarz stanu nawiązał do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej sfinansowania przez Polskę transportu zboża do Nigerii o wartości 20 mln USD. 

W dyskusji o relacjach UE z Iranem wiceminister Paweł Jabłoński zaznaczył, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi złamanie prawa międzynarodowego, a Rosja dopuszcza się zbrodni przeciwko ludności cywilnej. W związku z tym, jakiekolwiek działania zmierzające do wsparcia Rosji, w szczególności dostarczanie jej broni lub sprzętu wojskowego, są niedopuszczalne i nie powinny mieć miejsca. W odniesieniu do protestów społecznych w Iranie, wiceminister podkreślił potrzebę niestosowania przemocy oraz konieczność wyjaśnienia okoliczności, w jakich doszło do jej użycia. Wskazał także na konieczność przywrócenia negocjacji ws. rewitalizacji Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA), który ma kluczowe znacznie dla architektury nierozprzestrzeniania broni jądrowej oraz strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: MSZ

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}