Polska. Solidarność dla wolności
08.02.2023
Znak słowno-graficzny „Polska. Solidarność dla wolności” autorstwa dr. Czesława Bieleckiego stanowi swoistą wizualizację solidarności Polski i Polaków, będącej polską marką narodową i ma przyczynić się do jej jeszcze bardziej aktywnej promocji na świecie. Oficjalna prezentacja znaku odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w środę 8 lutego br.
W swoim wystąpieniu Minister Zbigniew Rau wskazał, że logotyp odwołuje się do wartości najistotniejszych dla polskiego społeczeństwa: solidarności i wolności. - Uzmysławia on nam w sposób niezwykle wyrazisty i oszczędny, że to solidarność jest znakiem naszej tożsamości (…). Każdy z nas, kto ma okazję rozmawiać z cudzoziemcami, doświadcza w ostatnim roku tego przekonania, iż my solidarność manifestujemy na co dzień. Nie zastanawiamy się, nie analizujemy, tylko pokazujemy ją z potrzeby serca - otwierając nasze serca i domy na naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy bronią swojej godności i liczą na naszą solidarność – powiedział Minister Spraw Zagranicznych podczas prezentacji znaku.
Pozyskany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych logotyp jest na tyle uniwersalny, że może towarzyszyć wszelkim inicjatywom świadczącym o polskiej solidarności, naszym wsparciu dla potrzebujących, aktywnym zaangażowaniu na forach międzynarodowych. Znak, stworzony w ponad 20 wersjach językowych, nawiązuje do ikonicznego logotypu NSZZ Solidarność i będzie wykorzystywany zarówno przez polskie placówki dyplomatyczne na świecie, jak i przez centralną administrację rządową.
Autor znaku, dr Czesław Bielecki to publicysta, architekt, członek „Solidarności”, aktywny działacz podziemia antykomunistycznego i więzień polityczny okresu PRL. Jest m.in. autorem słynnego plakatu „Kardiogram Solidarności” z 1980 roku, do dziś prezentowanego na wystawie głównej w Europejskim Centrum Solidarności. W wolnej Polsce dr Bielecki był autorem, między innymi, pomnika Zgrupowania AK „Żywiciel” na warszawskich Powązkach, siedziby TVP w Warszawie oraz słynnego pomnika Polaków ratujących Żydów w Łodzi.
Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ