W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska w NATO

Od niemal 70 lat NATO pozostaje najważniejszym filarem bezpieczeństwa europejskiego, zapewniając niezbędny łącznik pomiędzy Europą i Ameryką Północną w sferze polityczno-obronnej. Dzięki kolejnym falom rozszerzenia członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego jest dziś 31 krajów, a Szwecja ma status państwa zaproszonego do NATO.

Dzięki stale rozwijanemu potencjałowi wojskowemu oraz elastyczności strukturalnej Sojusz skutecznie dostosowuje swoje zasoby i sposoby działania do zmieniających się wyzwań dla bezpieczeństwa swoich członków.

Podstawowe kierunki działania NATO wyznacza przyjęta w 2022 r. Koncepcja Strategiczna. Odzwierciedla ona zmiany w środowisku bezpieczeństwa euroatlantyckiego po agresji Rosji na Ukrainę. Zgodnie z tym dokumentem Sojusz realizuje trzy podstawowe misje:

  • obrona zbiorowa wynikająca z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, obejmująca również skuteczne odstraszanie; 
  • zarządzanie kryzysowe pozwalające reagować na pełne spektrum wyzwań w oparciu o unikatowy zestaw politycznych i wojskowych zdolności;
  • bezpieczeństwo kooperatywne poprzez sieć aktywnych partnerstw z państwami spoza Sojuszu oraz  współpracę z innymi organizacjami międzynarodowymi.

W ostatnim okresie szczególnego znaczenia na agendzie NATO nabierają też kwestie obrony przed zagrożeniami hybrydowymi, bezpieczeństwo cybernetyczne, bezpieczeństwo energetyczne oraz nowe technologie. 

Dla Polski kluczowe znaczenie ma potencjał skutecznego odstraszania oraz zdolności wojskowe Sojuszu gwarantujące realizację zadań zbiorowej obrony w obliczu narastających na wschodzie zagrożeń militarnych oraz coraz bardziej istotnych zagrożeń hybrydowych. Właściwą odpowiedzią na te wyzwania jest podniesienie sprawności sojuszniczej struktury dowodzenia oraz znaczące wzmocnienie wschodniej flanki. Ostatni szczyt NATO w Wilnie, w lipcu 2023 r., przyniósł uzgodnienie nowych regionalnych planów obronnych oraz zobowiązanie do zwiększenia wydatków na obronność.

Polska jest silnie zaagażowana we współpracę państw wschodniej flanki NATO poświęconą  kwestiom polityki bezpieczeństwa i współpracy wojskowej w wymiarze międzysojuszniczym i regionalnym. Przykładami wykorzystywanych w tym kontekście formatów są Bukaresztańska Dziewiątka (B9) i Ryska Czwórka (R4).

Polska aktywnie angażuje się w działania sojusznicze. Od przystąpienia do NATO wzięliśmy udział praktycznie we wszystkich operacjach sojuszniczych, a polskie kontyngenty należały do najliczniejszych w przełomowych dla stabilności regionalnej misjach KFOR i ISAF. Jesteśmy aktywni tam, gdzie wymaga tego bezpieczeństwo sojusznicze – na południu, czy na wschodzie, regularnie patrolując przestrzeń powietrzną naszych Sojuszników w ramach misji Air Policing, uczestnicząc w składzie grupy bojowej na Łotwie ramach eFP oraz w Rumunii w ramach tFP.

Aktywne budowanie stabilności politycznej i gospodarczej w otoczeniu Sojuszu poprzez sieć powiązań partnerskich i ukierunkowane programy pomocowe stanowi w znacznym stopniu o skuteczności Sojuszu w wymiarze regionalnym i globalnym. Sojusz udziela też praktycznego wsparcia Ukrainie o charakterze nieśmiercionośnym, humanitarnym i szkoleniowym. Polska należy do grupy sojuszników najsilniej zaangażowanych w promowanie współpracy oraz reform w takich krajach partnerskich jak Gruzja, Ukraina i Mołdawia oraz na Bałkanach Zachodnich.  Uważamy też, że Sojusz powinien pozostać otwarty na członkostwo krajów zdolnych spełnić ustalone kryteria i aktywnie wspierać aspirantów w ich reformach. Jako kluczowe postrzegamy zacieśnianie współpracy z UE, szczególnie w walce z zagrożeniami hybrydowymi i w dziedzinie budowania odporności.

Członkostwo w NATO oznacza też dla Polski stałe wzmacnianie własnych zdolności obronnych. Polska stale podnosi jakość swoich sił zbrojnych  oraz wnosi znaczący wkład w realizację sojuszniczych zadań w zakresie zbiorowej obrony i reagowania kryzysowego bez względu na kierunek i charakter zagrożeń. Ma to również wyraz w lokalizacji następujących struktur NATO na terenie naszego kraju: Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód w Szczecinie, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy (JFTC), Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy, Dowództwo 3 Batalionu Łączności NATO w Bydgoszczy, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO w Bydgoszczy, Grupa Integracyjna Sił NATO w Bydgoszczy, Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie oraz Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

{"register":{"columns":[]}}