W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska występuje do wszystkich amerykańskich Kongresmenów o wsparcie przez amerykańskich parlamentarzystów starań o odszkodowania za straty wyrządzone niemiecką agresją i okupacją w latach 1939-45

24.03.2023

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, zwrócił się w dniu 20 marca 2023 r. do wszystkich amerykańskich Kongresmenów – członków Izby Reprezentantów i Senatorów – informując o dochodzeniu przez Polskę odszkodowań za straty wyrządzone niemiecką agresją i okupacją w latach 1939-45.

Sekretarz Stanu Arkadiusz Mularczyk

W pismach do Kongresmenów wiceminister Mularczyk wskazał na asymetryczne  potraktowanie Polski na Konferencji Poczdamskiej w 1945 roku oraz na doktrynę prawną immunitetu jurysdykcyjnego współczesnych Niemiec, która pozbawia polskie ofiary niemieckiej okupacji praw do poszukiwania na drodze prawnej należnego im zadośćuczynienia.

Poinformował prawodawców  amerykańskich  o skali zniszczeń i podkreślił, że w wyniku niemieckiej agresji i okupacji Polska doznała największych strat ludzkich i materialnych w stosunku do populacji wszystkich europejskich krajów. Masowa eksterminacja, intensywna eksploatacja polskiego społeczeństwa oraz zagrabienie i zniszczenie naszego bogactwa narodowego przez Niemcy na niespotykaną dotąd skalę doprowadziło Polskę do katastrofalnego stanu, którego  skutki są  boleśnie odczuwalne do dziś.

Sekretarz Stanu wyraził nadzieję, że odpowiednia analiza biur prawnych prawodawców amerykańskich, włączenie się w sprawę Komisji i mechanizmów Kongresu USA a także prawników amerykańskich przyczyni się do stworzenia formuły dialogu dla Polski i Niemiec w kwestii należnych Polsce odszkodowań.

Polski MSZ podjął już współpracę z Kongresem Polonii Amerykańskiej i wyraża uznanie dla amerykańskiej Polonii, w tym Polek i Polaków, którzy z pobudek patriotycznych lobbują za polskim stanowiskiem wśród prawodawców amerykańskich.

Jest to już kolejna inicjatywa dyplomatyczna podjęta przez wiceministra Arkadiusz Mularczyka i MSZ po wystosowaniu listów do UNESCO, Rady Europy i ONZ oraz po odbyciu kilkudziesięciu spotkań z dyplomatami, urzędnikami organizacji międzyrządowych poszczególnych państw.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}