Polska złożyła dokument ratyfikacyjny i wkrótce stanie się stroną Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego z 2001 roku
17.05.2021
W dniu 17 maja 2021 r., Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO Ambasador Magdalena Marcinkowska złożyła w imieniu Polski, na ręce Dyrektor Generalnej Audrey Azoulay, dokument ratyfikacyjny Konwencji UNESCO z 2001 r. w sprawie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego, sporządzonej w Paryżu dnia 2 listopada 2001 roku. Tym samym Polska ratyfikowała wszystkie konwencje UNESCO w zakresie ochrony dziedzictwa kultury.
Konwencja UNESCO z 2001 roku wejdzie w życie w stosunku do Polski po upływie 3 miesięcy od daty złożenia dokumentu ratyfikacyjnego. Tym samym Polska stanie się 69 państwem stroną tej umowy międzynarodowej. Z krajów członkowskich Unii Europejskiej stronami Konwencji UNESCO z 2001 r. aktualnie jest 14 państw.
Spośród państw członków Rady Państw Morza Bałtyckiego Konwencję UNESCO z 2001 r. ratyfikowała do tej pory jedynie Litwa i Estonia, co dodatkowo przyczyni się do upowszechnienia standardów i dobrych praktyk dotyczących ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego w tym regionie.
Konwencja UNESCO z 2001 r. podkreśla znaczenie ochrony dziedzictwa podwodnego, w szczególności in situ i zobowiązuje państwa-strony do podejmowania wszelkich działań zgodnych z prawem międzynarodowym, które mają na celu zapobieganie bezpośredniemu zagrożeniu podwodnego dziedzictwa kulturowego. Integralną częścią Konwencji jest dołączony do niej zbiór Zasad regulujących działania nakierowane na podwodne dziedzictwo kulturowe, które także wyznaczają międzynarodowe standardy postępowania w stosunku do podwodnego dziedzictwa kulturowego.
Konwencja UNESCO w sprawie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego sporządzona w Paryżu dnia 2 listopada 2001, weszła w życie w dniu 2 stycznia 2009 r.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Christelle Alix / UNESCO