Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe w Londynie
20.12.2018
Głównymi tematami rozmów ministrów spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i Jeremyego Hunta przy okazji trzeciej edycji polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych były perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, a także kwestie związane ze statusem obywateli polskich zamieszkujących w Zjednoczonym Królestwie, w kontekście wystąpienia z UE.
- Polskę i Zjednoczone Królestwo łączy dzisiaj silna współpraca polityczna i gospodarcza, mająca prawdziwie bliski, sojuszniczy i strategiczny charakter – podkreślił minister Czaputowicz w Londynie. Wskazał przy tym, że nasze partnerstwo opiera się na solidnych podstawach i głębokiej tradycji obu państw oraz szacunku do wspólnych wartości takich jak umiłowanie wolności i praw człowieka. Zaznaczył jednocześnie, że Polska i Wielka Brytania będą rozwijać partnerstwo w stosunkach dwustronnych oraz na forach organizacji międzynarodowych.
- Konsultacje to symbol chęci współpracy między Polską a Wielką Brytanią, który będzie trwać także po jej wystąpieniu z Unii Europejskiej – ocenił minister Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji odniósł się w tym kontekście do decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. - Opuszcza Unię, ale nie opuszcza Europy. Zależy nam na tym, aby nadal łączyła nas bliska współpraca we wszystkich ważnych dla nas obszarach, przynosząc korzyści obu naszym krajom, narodom i naszym partnerom – podkreślił minister.
Ministrowie omówili ponadto aktualne zagadnienia europejskie, w tym sytuację na wschodzie i południu Europy. Potwierdzili przy tym znaczenie sojuszniczej współpracy w umacnianiu relacji transatlantyckich, zwłaszcza w NATO. - Wielka Brytania pozostanie ważnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zgodziliśmy się z ministrem Jeremym Huntem, że stosunki transatlantyckie są dla obu stron równie ważne - zaznaczył minister Czaputowicz.
W trakcie dyskusji poruszono również możliwość dalszego rozwoju współpracy obu krajów w dziedzinie edukacji, w tym także w kontekście potrzeb polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Szef polskiego MSZ podkreślił przy tym znaczenie nauczania języka polskiego w Zjednoczonym Królestwie, zarówno w odniesieniu do zajęć dedykowanych dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia, jak również w innych formułach.
Szefowie polskiej i brytyjskiej dyplomacji rozmawiali także na temat przypadającej w przyszłym roku 10. rocznicy zainicjowania Partnerstwa Wschodniego, jak również organizowanego w Poznaniu szczytu Procesu Berlińskiego z udziałem państw Bałkanów Zachodnich. Omówili ponadto sytuację na Bliskim Wschodzie.
Konsultacje międzyrządowe są wyrazem polsko-brytyjskiego partnerstwa strategicznego. Z inicjatywą ich przeprowadzenia wystąpiła w roku 2016 strona polska, dążąc do podniesienia relacji dwustronnych z UK na wyższy poziom. Tegoroczna edycja konsultacji międzyrządowych była już trzecią. Pozostałymi filarami wszechstronnego i regularnego dialogu są doroczne konsultacje ministrów spraw zagranicznych i obrony w formule Kwadrygi oraz Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Gabriel Piętka/MSZ