W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-etiopskie konsultacje polityczne w Warszawie

07.10.2019

Etiopia należy do kluczowych partnerów Polski w Afryce, a relacje dwustronne w ostatnich latach rozwijają się obiecująco - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang podczas spotkania ze swoją etiopską odpowiedniczką Mahlet Hailu.

2019-10-07-konsultacje-etiopia-001

Podczas rozmowy strony omówiły stan realizacji uzgodnień dokonanych w trakcie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Etiopii w maju 2017 r. oraz rewizyty prezydenta Etiopii Mulatu Teshome w Warszawie, w kwietniu 2018 r. Przedyskutowano najważniejsze kwestie dotyczące dwustronnej współpracy politycznej, gospodarczo-handlowej, rozwojowej, wojskowej i kulturalno-naukowej. Z uznaniem odnotowano zapowiedziane włączenie się Etiopii w prace grupy roboczej ds. praw człowieka w ramach Procesu Warszawskiego. Strona etiopska wyraziła zainteresowanie zacieśnieniem współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz inwestycjami w przemyśle rolno-spożywczym.

W ramach spotkania rozmówcy poruszyli także istotne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa regionalnego oraz agendy globalnej, w tym również w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz dobrej bilateralnej współpracy w trakcie zakończonego w 2018 r. członkostwa Etiopii w tym forum.

- Polska docenia stabilizacyjną rolę Etiopii i jest żywotnie zainteresowana zapewnieniem pokoju i bezpieczeństwa w regionie Rogu Afryki – podkreślił wiceminister Lang. Jak dodał, Addis Abeba, będąca siedzibą Unii Afrykańskiej, jest postrzegana jako najważniejsze miasto Afryki, dlatego wymiana doświadczeń i opinii dotyczących bieżącej sytuacji na kontynencie afrykańskim jest dla Polski szczególnie cenna.

Wiceminister Lang wyraził także nadzieję na otwarcie Ambasady Etiopii w Warszawie, co stanowiłoby potwierdzenie wzajemnego uznania dla roli i potencjału, jaki Polska i Etiopia posiadają w swoich regionach oraz sprzyjało ożywieniu wzajemnych relacji.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Tymon Markowski

{"register":{"columns":[]}}