W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-katarskie konsultacje polityczne w Warszawie

16.04.2019

– Państwo Katar należy do bliskich partnerów Polski na Bliskim Wschodzie, a relacje dwustronne w ostatnich latach rozwijają się intensywnie– powiedział wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang po spotkaniu ze swoim katarskim odpowiednikiem, Ahmadem Hassanem Al-Hamadim. Przypomniał jednocześnie o przypadającej w tym roku 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Katarem.

Polsko-katarskie konsultacje polityczne w Warszawie

Głównymi tematami konsultacji były współpraca polityczna i gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Europie, w tym również w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. – Katar jest liczącą się gospodarką Półwyspu Arabskiego oraz ważnym elementem systemu stabilności regionalnej – ocenił wiceminister Lang.

Wśród omawianych tematów znalazły się ponadto kwestie konfliktów w Jemenie, Libii, Syrii, perspektywy rozwoju sytuacji w związku z konfliktem izraelsko-palestyńskim, sytuacja w Zatoce Perskiej oraz w Afganistanie. Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na konieczność większego zaangażowania wspólnoty międzynarodowej w zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa, będących podstawą rozwoju regionu Bliskiego Wschodu. – Chciałbym wyrazić wdzięczność polskiego rządu wobec władz Kataru za zgodę na rozmieszczenie polskiego kontyngentu wojskowego w bazie lotniczej Al-Udeid w Katarze – powiedział wiceminister Lang.

Regularne spotkania konsultacyjne na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Kataru zostały zainicjowane na mocy protokołu o współpracy ministerstw spraw zagranicznych obu krajów podpisanego 21 kwietnia 1998 r. i odbywają się naprzemiennie w Warszawie i Doha.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}