W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Zagranicznych UE

03.04.2020

- Opowiadamy się za ambitnym podejściem do budżetu UE na lata 2021-2027, tak aby pozwolił on na zapewnienie odpowiedniego wsparcia państwom członkowskim dotkniętym ekonomicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który wziął dziś udział w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych UE w formie wideokonferencji.

2020.04.03 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Wideokonferencja FAC .Fot. Tymon Markowski / MSZ

Dyskusja koncentrowała się na trzech problemach: organizacji powrotów obywateli państw członkowskich UE, pomocy państwom trzecim, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim  oraz komunikacji strategicznej i zwalczaniu dezinformacji.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że UE powinna bardziej aktywnie wspierać wysiłki państw członkowskich w walce z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Wyraził także zadowolenie z dotychczasowego systemu koordynacji konsularnej UE w państwach trzecich. Podkreślił, że na pokładach samolotów w ramach akcji #LOTdoDomu wróciło do kraju ponad 750 obywateli innych krajów UE, a także obywatele Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Szef polskiej dyplomacji wskazał, że działania dezinformacyjne podejmowane przez państwa trzecie, w tym Rosję,  mają na celu osłabienie zaufania między państwami członkowskimi oraz wiarygodności UE na arenie międzynarodowej.  - W celu przeciwdziałania dezinformacji niezbędne jest uwypuklanie w przekazie publicznym konkretnych przykładów solidarnych działań państw członkowskich – podkreślił Minister. Wyraził także poparcie dla zapowiedzianego wzmocnienia komunikacji strategicznej UE.

W odniesieniu do wojskowych i cywilnych misji UE w krajach trzecich, Minister Jacek Czaputowicz wskazał, że w nowych warunkach powinny one zachować zdolność do wypełniania swojego mandatu. Poinformował także, iż Polska weźmie udział w nowoutworzonej misji IRINI na Morzu Śródziemnym, której zadaniem będzie egzekwowanie przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii. Zadania w ramach tej misji realizować będzie polski samolot rozpoznawczy oraz 120-osobowy kontyngent żołnierzy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

Biuro Rzecznika Prasowego 

fot.: Tymon Markowski / MSZ 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}