#PracaDlaPolski - minister Jacek Czaputowicz podsumował trzy lata pracy MSZ
07.12.2018
- Zadania naszej polityki zagranicznej ogniskują się wokół trzech, powiązanych ze sobą priorytetów. Są one kluczowe dla państwa polskiego, jak również jego obywateli. Te kwestie to bezpieczeństwo, rozwój i autorytet – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z cyklu #PracaDlaPolski.
W trakcie zorganizowanej w auli Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego debaty minister Jacek Czaputowicz podsumował ostatnie trzy lata pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szef resortu dyplomacji wskazał w swoim wystąpieniu na najważniejsze priorytety polskiej polityki zagranicznej.
Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo, na które, jak wskazał minister, składają się działania służące rozbudowie własnych zdolności obronnych, wzmocnieniu potencjału relacji sojuszniczych Polski w ramach NATO i UE oraz prowadzeniu aktywnej polityki regionalnej.
- Kluczowym gwarantem bezpieczeństwa dla Polaków pozostaje obecność w Pakcie Północno-Atlantyckim oraz silne relacje z USA – podkreślił minister Czaputowicz. - Realizowane są postanowienia szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. zmierzające do wzmocnienia zdolności odstraszania i obrony Sojuszu, w tym dotyczące obecności żołnierzy sojuszniczych w Polsce – dodał.
Szef MSZ podkreślił przy okazji, że polska dyplomacja aktywnie wspiera wysiłki międzynarodowe zmierzające do ustabilizowania sytuacji na wschodzie Ukrainy, a także na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz Gruzji. Minister Czaputowicz zaznaczył ponadto, że ważnym aspektem naszej aktywności na rzecz bezpieczeństwa jest nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Szef polskiej dyplomacji podkreślił także, że na bezpieczeństwo i pozycję międzynarodową Polski i jej obywateli ma wpływ nasza aktywność w Unii Europejskiej i rola naszego kraju w strukturach UE.
- Jako pełnoprawni członkowie UE Polki i Polacy chcą współtworzyć i kształtować Unię. Cenią sobie dorobek integracji europejskiej i oczekują od rządu aktywności i pozytywnego wkładu w debatę o przyszłości UE – mówił minister Jacek Czaputowicz. Zaznaczył jednak, że podobnie jak mieszkańcy innych państw członkowskich mamy wobec UE pewne oczekiwania i nie jesteśmy wobec niej bezkrytyczni.
Drugim z priorytetów polskiej polityki zagranicznej jest rozwój, rozumiany jako aktywność wspierająca budowanie siły gospodarczej i społecznej Polski, a w konsekwencji wzrost dobrobytu obywateli. Minister Czaputowicz wskazał, że poprzez rozbudowaną sieć placówek MSZ udostępnia firmom informacje i wskazówki co do specyfiki poszczególnych rynków oraz uwarunkowań prawnych i finansowych, mających istotne znaczenie dla prezentowania oferty handlowej polskich podmiotów.
Resort spraw zagranicznych oferuje także stałe wsparcie polskiego przemysłu obronnego w jego ekspansji zagranicznej.
- Zachęcamy firmy tego sektora do uruchomienia bądź włączenia się w wielonarodowe projekty badawcze, programy rozwojowe oraz inicjatywy pozyskiwania zdolności wojskowych z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Obrony (EDF) – wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.
Ponadto wyraził przekonanie, iż poziom bezpieczeństwa w poszczególnych krajach i regionach uzależniony jest ściśle od ich rozwoju gospodarczego.
- Inwestycją w stabilność i bezpieczeństwo świata, a przez to i Polski jest zatem pomoc rozwojowa – podkreślał. Przypomniał przy tym, że zgodnie z wieloletnim programem pomocy rozwojowej na lata 2016-2020 głównymi odbiorcami polskiej pomocy są kraje Europy Wschodniej: Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, a także Etiopia, Kenia, Mjanma, Palestyna, Senegal i Tanzania. Także polska pomoc rozwojowa na rzecz krajów Partnerstwa Wschodniego wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat niemal dwukrotnie. W 2017 roku polskie MSZ przeznaczyło na ten cel 2,5 mld złotych.
Trzeci z priorytetów, autorytet, to czynnik pozwalający na kształtowanie korzystnego wizerunku Polski i umacnianie jej wiarygodności w skali europejskiej i globalnej.
- Walczymy o prawdę historyczną i dobre imię Polski. Działamy na rzecz przywrócenia pamięci o Polakach, którzy nierzadko ryzykując życie swoje i rodzin, ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – mówił minister Jacek Czaputowicz. - Uchroniliśmy od zapomnienia bohaterskie czyny tzw. Grupy Berneńskiej, działających w Szwajcarii polskich dyplomatów oraz działaczy żydowskich, którzy poprzez produkcję fałszywych paszportów południowoamerykańskich uratowali od zagłady setki europejskich Żydów – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Wskazał także, że doskonałą okazją do budowania dobrego wizerunku naszego kraju były obchody stulecia odzyskania niepodległości. MSZ zrealizowało w tym czasie ważne z punktu widzenia promocji Polski i polskiej historii projekty. - W listopadzie 2018 r., w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w wielu miejscach na świecie znane budynki i miejsca prezentowały się w barwach biało-czerwonych – podkreślił minister Czaputowicz.
W czasie swojego wystąpienia w KSAP minister wskazał na odpowiedzialne zadanie, przed którym stoi polska dyplomacja. - Dzisiejszy świat wymaga skutecznego tłumaczenia światu naszych racji, wyjaśniania naszego stanowiska i decyzji, budowy korzystnego wizerunku naszego kraju. Potrzebujemy też właściwie identyfikować i sprawnie reagować na pojawiające się zagrożenia. Jest to służba piękna i zaszczytna, ale i niełatwa – ocenił minister Jacek Czaputowicz.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski/MSZ