Prawa człowieka w Unii Europejskiej
Unia Europejska opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Unia jest jedną z trzech instytucji, obok Rady Europy i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które tworzą europejski system ochrony praw człowieka.
Wśród najważniejszych elementów systemu ochrony praw podstawowych w UE należy wymienić:
- gwarancje traktatowe zapewniające ochronę praw podstawowych;
- przyjęcie Karty Praw Podstawowych UE;
- utworzenie Agencji Praw Podstawowych UE w Wiedniu;
- prace nad przystąpieniem UE do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Agencja Praw Podstawowych UE
Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (The European Union Agency for Fundamental Rights – FRA) została ustanowiona na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 168/2007 z dnia 15 lutego 2007 r. ustanawiającego Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Funkcjonuje od 1 marca 2007 r. Jej siedziba znajduje się w Wiedniu. Pierwszym dyrektorem Agencji był Morten Kjærum z Danii.
Została ona utworzona w celu zapewniania instytucjom UE i państwom członkowskim niezależnej i opartej na dowodach pomocy i wiedzy fachowej w zakresie praw podstawowych. FRA jest niezależnym organem UE, finansowanym z budżetu Unii.
Materiały
Strona internetowa Agencji Praw Podstawowych UEKarta Praw Podstawowych UE
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej (KPP, Karta) jest pierwszym w historii integracji europejskiej dokumentem prawnym zawierającym obszerny katalog praw podstawowych wiążących zarówno instytucje, organy i agencje Unii Europejskiej w całym ich zakresie działania, jak i państwa członkowskie, wtedy gdy stosują one prawo Unii.
Źródło inspiracji dla praw i zasad określonych przez Kartę stanowią przede wszystkim Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r.; Europejska Karta Społeczna, inne instrumenty prawa międzynarodowego, a także wspólne tradycje konstytucyjne państw członkowskich UE.