W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawo traktatów

Prawo traktatów to jeden z kluczowych obszarów prawa międzynarodowego, kompleks norm określających, co jest traktatem, w jaki sposób wchodzi on w życie, jak działa oraz jak może zakończyć on swoje istnienie. Ten zespół norm jest istotny dla każdego państwa zawierającego umowy międzynarodowe, a zatem również dla Polski. W latach 1919-2019 Polska podpisała ponad 6 tysięcy umów dwustronnych oraz 1.300 umów wielostronnych, przy czym około 50% dorobku traktatowego Polski przypada na okres od 1990 r.  Równocześnie warto odnotować, że od roku 1990 Polska wypowiedziała 209 umów dwustronnych oraz 38 umów wielostronnych.

Baza traktatowa

Minister Spraw Zagranicznych zobowiązany jest do gromadzenia, rejestrowania i przechowywania oryginalnych tekstów umów międzynarodowych dwustronnych, a w przypadku umów wielostronnych – ich kopii uwierzytelnionych przez depozytariusza umowy, jak również całej dokumentacji związanej z umową międzynarodową.

W konsekwencji właściwi ministrowie zobowiązani są do przekazywania Ministrowi Spraw Zagranicznych oryginałów podpisanych umów dwustronnych, a w przypadku umów wielostronnych – ich kopii wierzytelnionych przez depozytariusza.

W celu umożliwienia Ministrowi Spraw Zagranicznych należytego wykonywania powyższego obowiązku, utworzono funkcjonujące w ramach Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ Archiwum traktatowe, w którym przechowywane są oryginały wiążących RP umów dwustronnych oraz uwierzytelnione przez depozytariusza kopie umów wielostronnych wraz z ich tłumaczeniami na język polski.

Publikacje dotyczące umów międzynarodowych

100 lat Polskiej Praktyki Traktatowej

100 lat Polskiej Praktyki Traktatowej - tom II

Wytyczne Traktatowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych

 

{"register":{"columns":[]}}