W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty i przetargi w UE/EOG. Jak zostać dostawcą?

W Unii Europejskiej instytucje zamawiające (administracja centralna i regionalna, podmioty prawa publicznego lub zrzeszenia, instytucje UE) średnio rocznie ogłaszają zamówienia publiczne na dostawy i usługi o wartości pow. 400 mld EUR. Projekty te obejmują: zamówienia na roboty budowlane, na usługi lotnicze; zamówienia w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji; zamówienia w ramach pomocy zewnętrznej i Europejskiego Funduszu Rozwoju (kraje AKP); zamówienia Phare, Tacis i innych z EŚW; zamówienia w ramach projektów finansowanych przez EBI, EBC, EBOR; zamówienia z EOG (Norwegii, Islandii i Lichtensteinu) oraz ze Szwajcarii.

Pozyskaj informacje o ofercie

Wszystkie unijne zamówienia publiczne, przekraczające określone progi wartości muszą być ogłaszane w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej (Serii S, Dzienniku Urzędowym S lub Dz.U. S) i publikowane w całej UE, którego elektroniczną wersję stanowi TED (TENDERS ELECTRONIC DAILY).

TED dostarcza informacje o możliwościach biznesowych UE, EOG (ponad 460 tys. rocznie). TED udostępnia informacje wg: branż, miejsca, dostawy, czy możliwości biznesowych. TED oferuje bezpłatny dostęp do ogłoszeń o zamówieniach publicznych, publikowanych w UE, w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w innych krajach.  Wiele zamówień ogłaszanych jest też bezpośrednio na stronach internetowych poszczególnych instytucji i agencji UE oraz na stronach przedstawicielstw KE w kraju realizacji projektu (przykładowy projekt).

Przeszukiwanie po instytucjach zamawiających możliwe jest tutaj.

Zarejestruj się

Zaleca się dokonać rejestracji w systemie eTendering, Daje ona dostęp do przesyłania i zmiany treści pytań dotyczących ogłoszeń o przetargach, subskrypcji powiadomień dotyczących zmian w dokumentacji, organizacji wiadomości dotyczących wybranych ogłoszeń o przetargach, którymi jesteśmy zainteresowani.

Jak zostać dostawcą produktu / usługi?

Rekomendowane postępowanie dla zainteresowanych udziałem w procedurze przetargowej zawarto tutaj. W skutecznym złożeniu oferty wskazano 5 kroków postepowania:

  1. Znalezienie oferty ogłoszenia przetargowego;
  2. Znalezienie partnerów;
  3. Utworzenie KONTA EU login;
  4. Zarejestrowanie firmy;
  5. Przesłanie wniosku. Wniosek może zostać przesłany na adres, który pojawi się w systemie dopiero po zalogowaniu się do swojego konta EU oraz po wybraniu konkretnej oferty.

Dodatkowe informacje dot. Europejskiego systemu zamówień

  • PRAG - praktyczny przewodnik dotyczący zewnętrznych akcji UE. (procedury zamówieniowe)
  • E-CERTIS - pomocnicza baza danych (zaświadczeń), gdzie można sprawdzić, jakie zaświadczenia są wymagane w ramach procedur udzielania zamówień publicznych w UE. Z e-Certis korzystają zarówno europejskie firmy zainteresowane postępowaniem przetargowy, jak i nabywcy publiczni, oceniający złożone oferty.
  • Anti-Covid Offer by Polish Business – zakładka na portalu MSZ z ofertą polskich dostawców (lista produktów i rozwiązań) w odpowiedzi na COVID19.
  • Rynek Unijnych zamówień regulowany pakietem dyrektyw – polityka w tym obszarze opracowywana jest przez DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP (DG GROWTH).

W odpowiedzi na COVID-19

Obecna sytuacja wywołana pandemią wymusza na wszystkich dostosowanie się do nowych warunków. Może to być jednak również szansa do rozwinięcia swojej działalności poza granicami kraju, dzięki wykorzystaniu systemu zamówień organizacji międzynarodowych, które dodatkowo dostosowują obecnie profil swoich do wymogów rynków zmagających się z pandemią COVID-19 i jej skutkami. 

1. W odpowiedzi na COVID-19 uruchomiono specjalne podstrony dedykowane wybranym zamówieniom. Strony te zawierają rozbudowany system wyszukiwania, który pozwala na precyzyjną kwerendę pod kątem własnej działalności. Wyniki przetargów związanych z COVID-19 dostępne są tutaj

2. Dodatkowo zamówienia można znaleźć również na Portalu Klastrów Europejskich (European Cluster Collaboration (ECC) - Covid-19 Industrial Clusters Response Portal).

  • ECC zawarło specjalną zakładkę, poświęconą odpowiedzi europejskich klastrów na COVID-19. Znajdują się w niej informacje dot. możliwości współpracy pomiędzy klastrami oraz linki do aktualnych zamówień EU.
  • Na stronie umieszczona jest również portal do wymiany doświadczeń dot. COVID-19. Choć dotyczy ona klastrów, mogą tam również Państwo znaleźć ciekawe informacje dot. różnych projektów oraz rozwiązań.
  • Cennym instrumentem jest również FORUM, na którym można zadawać pytania i wymieniać się informacjami, w tym w kontekście zamówień w związku z COVID-19. Regularnie pojawiają się zapytania o konkretny produkt/usługę (przykład), co ma na celu ułatwianie dostaw/ sprzedaży poprzez szybsze i bezpośrednie połączenie z zamawiającym.

3. Wsparcie zamówień w odpowiedzi na COVID-19 przez liczne programy unijne, które oferują różne możliwości finansowania.

W ramach obecnych programów wspomagających branżę medyczna utworzona została np. podstrona programu 3HP/Third Help Programme.

Dodatkowa podstrona z projektami dot. COVID-19

{"register":{"columns":[]}}