W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego z Bałkanów Zachodnich rozmawiają w Warszawie o walce z korupcją

06.03.2019

Seminarium „Z Londynu do Poznania: zobowiązania antykorupcyjne, walka ze zorganizowaną przestępczością i rola społeczeństwa obywatelskiego w Procesie Berlińskim” zgromadziło 6 marca br. w siedzibie MSZ w Warszawie kilkunastu przedstawicieli organizacji pozarządowych z Bałkanów Zachodnich.

Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego z Bałkanów Zachodnich rozmawiają w Warszawie o walce z korupcją 2

Wydarzenie jest częścią programu polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim i zostało zorganizowane we współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady Brytyjskiej w Warszawie i organizacji Global Initiative against Transnational Organized Crime, walczącej ze zorganizowaną przestępczością i korupcją na świecie.

 

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, takich jak Transparency International czy Komitet Helsiński oraz uczelni i centrów badawczych z wszystkich krajów bałkańskiej szóstki dyskutowali nad tym, jak społeczeństwo obywatelskie może najlepiej włączyć się w walkę z korupcją i zorganizowaną przestępczością oraz monitorować realizację zobowiązań antykorupcyjnych przyjętych na szczycie Bałkanów Zachodnich w Londynie.

 

MSZ i MSWiA zaprezentowały program polskiego przewodnictwa i Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. – Aktywne włączenie organizacji społeczeństwa obywatelskiego i think tanków w działania w ramach Procesu Berlińskiego jest priorytetem dla polskiego przewodnictwa – podkreślił Wiesław Tarka, koordynator ds. organizacji szczytu Bałkanów Zachodnich w MSZ.   

 

Seminarium jest wyrazem bliskiej współpracy między brytyjską i polską prezydencją w Procesie Berlińskim. W konferencji uczestniczyli pracownicy MSZ i MSW Wielkiej Brytanii, a także MSZ Włoch oraz Komisji Europejskiej. 

 

Proces Berliński to inicjatywa Niemiec wspierająca współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich i uzupełniająca politykę rozszerzenia UE. Został zapoczątkowany szczytem 28 sierpnia 2014 r. w Berlinie. Kolejne szczyty odbywały się w 2015 r. w Wiedniu, w 2016 r. w Paryżu, w 2017 r. w Trieście i w 2018 r. w Londynie. 4-5 lipca 2019 r. Szczyt Bałkanów Zachodnich odbędzie się w Poznaniu.

 

W Procesie Berlińskim uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich, które są kandydatami (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania) oraz potencjalnymi kandydatami (Bośnia i Hercegowina, Kosowo) do członkostwa w UE oraz są objęte polityką rozszerzenia. W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy. Polska dołączyła do Procesu Berlińskiego w 2018 r. na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel i uczestniczyła już w szczycie londyńskim Bałkanów Zachodnich.

 

Sercem Procesu Berlińskiego jest gospodarka. Służy on zwłaszcza realizacji projektów infrastrukturalnych (energetycznych i transportowych), ujętych w tzw. Connectivity Agenda. Temat walki z korupcją został wprowadzony do agendy Procesu Berlińskiego przez przewodnictwo włoskie (podczas szczytu w Trieście odbyły się warsztaty antykorupcyjne) i był kontynuowany przez przewodnictwo brytyjskie. 

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Małgorzata Polańska / MSZ

{"register":{"columns":[]}}