Przekazanie pomocy dla Hiszpanii
16.04.2020
– W czasach, gdy wszystkie narody zmagają się z niebywałymi trudnościami, tym, czego potrzeba nam najbardziej jest solidarność. Wierzę, że wzajemne wsparcie pozwoli nam przetrwać ten ciężki czas i przyspieszy koniec kryzysu związanego z pandemią wirusa COVID-19 – powiedział wiceminister Marcin Przydacz podczas uroczystości przekazania darów dla Hiszpanii z udziałem ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javiera Sanabrii Valderramy.
W ostatnich tygodniach Hiszpania w szczególnie tragiczny sposób doświadcza skutków pandemii COVID-19. Informacje napływające z tego kraju na temat wielu ofiar koronawirusa, także śmiertelnych, przyjmujemy ze smutkiem i głębokim żalem. Wysiłki władz oraz determinacja i zaangażowanie hiszpańskich służb medycznych w ratowanie życia i zdrowia obywateli zasługują na wysokie uznanie i partnerskie wsparcie.
W tej nadzwyczajnej sytuacji, w geście przyjaźni i solidarności, pomoc rządu Rzeczypospolitej Polskiej dostarczona przez polską spółkę skarbu państwa Polfa Tarchomin S.A. została ofiarowana Ministerstwu Zdrowia, Spraw Konsumenckich i Opieki Społecznej Królestwa Hiszpanii. W czwartek 16 kwietnia br. transport z darem 20 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego Trisept Complex wyruszy drogą lądową do Hiszpanii.
W uroczystości przekazania pomocy wzięli udział, po stronie polskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki i członek zarządu spółki skarbu państwa Polfa Tarchomin S.A. Arkadiusz Ziarko, reprezentujący prezesa zarządu Jarosława Króla, oraz, po stronie hiszpańskiej, ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama.
Polskę i Hiszpanię łączą wieloletnie i tradycyjnie serdeczne relacje. Oba kraje są sojusznikami w UE i NATO. Ufamy, że po zakończeniu pandemii dwustronny dialog polityczny z Hiszpanią będzie jeszcze bardziej intensywny, a współpraca gospodarcza, kulturalna i naukowa nabierze większej dynamiki. Wierzymy, że kontakty między naszymi społeczeństwami będą częste i wzajemnie nas wzbogacające.
Pomoc dla Hiszpanii była również konsultowana w ramach NATO-wskiego mechanizmu Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (EADRCC).
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ