Rozmowy o wsparciu dla społeczności polskiej w Niemczech oraz niemieckiej w Polsce
07.03.2019
Przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych Polski i Niemiec rozmawiali dzisiaj w Warszawie na temat przygotowań do obrad plenarnych polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu. Szczególną uwagę poświęcili kwestii wsparcia dla społeczności polskiej w Niemczech oraz niemieckiej w Polsce.
Czwartkowe spotkanie w siedzibie polskiego MSZ miało charakter przygotowawczy do rozmów w formacie Okrągłego Stołu z udziałem przedstawicieli rządu oraz społeczności polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce. Uzgodniono, że obrady w pełnym formacie Okrągłego Stołu odbędą się w II połowie czerwca na zaproszenie strony niemieckiej. Ostatnie takie posiedzenia miało miejsce w 2015 roku w Warszawie.
– Podjęliśmy decyzję, że w Niemczech odbędzie się w drugiej połowie czerwca spotkanie Okrągłego Stołu z udziałem Polonii oraz oczywiście obydwu rządów i mniejszości niemieckiej i uzgodniliśmy też pierwszy wstępny zarys trzech filarów tematycznych – podkreślił wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Zaznaczył jednocześnie, że pierwszy filar to kwestia nauczania języka polskiego jako języka ojczystego w Niemczech oraz języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej w Polsce, drugi to kwestia realizacji remontu i oddania do użytku Domu Polskiego w Bochum, a trzeci to sprawy historyczne, szczególnie upamiętnienie Związku Polaków w Niemczech z czasów przedwojennych oraz upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Niemczech.
Uczestnicy spotkania omówili najważniejsze i nierozwiązane dotąd kwestie zgodnie z założeniami Wspólnego Oświadczenia z 2011 roku, w szczególności w odniesieniu do prawa do nauki języka ojczystego , wspierania organizacji mniejszości polskiej w Niemczech oraz niemieckiej w Polsce oraz kwestii historycznych.
Rozmówcy zgodnie wskazali na znaczenie polsko-niemieckiego Traktatu, który relacjom bilateralnym nadał szczególny wymiar, a społeczności polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce szczególny status, gwarantując prawo do zachowania własnej tożsamości kulturowej, religijnej i językowej.
Po stronie polskiej w spotkaniu udział wzięli wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. Strona niemiecka reprezentowana była przez Stephana Mayera, parlamentarnego sekretarza stanu przy federalnym ministrze spraw wewnętrznych, oraz prof. dr Bernda Fabritiusa, pełnomocnika rządu RFN ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Gabriel Piętka / MSZ