W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy wiceministra Konrada Szymańskiego z ministrem do spraw europejskich Szwecji

29.04.2019

- Szwecja jest kluczowym partnerem Polski w regionie Morza Bałtyckiego i w UE – podkreślił sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański podczas dzisiejszego spotkania ze szwedzkim ministrem ds. europejskich Hansem Dahlgrenem.

Rozmowy wiceministra Konrada Szymańskiego z ministrem do spraw europejskich Szwecji

Poza kwestiami bilateralnymi ministrowie omówili główne tematy z aktualnej agendy europejskiej, m.in. brexit, wieloletnie ramy finansowe, rynek wewnętrzny oraz bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne UE.

W trakcie rozmowy poruszono także kwestię jednolitego rynku, w zakresie którego istnieje wiele punktów stycznych między oboma krajami. Wiceminister Szymański odwołał się w tym kontekście do wspólnego listu 17 premierów do Przewodniczącego Rady Europejskiej w sprawie przyszłości jednolitego rynku. Dokument ten, podpisany w lutym br. między innymi przez Polskę i Szwecję, zapoczątkował ścisłą współpracę w grupie sygnatariuszy. - W szczególności jesteśmy zadowoleni, że kluczowe przesłania dotyczące przyszłego rozwoju jednolitego rynku opracowane przez kraje o podobnych poglądach dotyczą usług i gospodarki cyfrowej oraz jej roli w zwiększaniu globalnej konkurencyjności UE. Mamy nadzieję, że nasze wspólne priorytety zostaną odzwierciedlone w Agendzie Strategicznej, która zostanie uzgodniona w najbliższych dniach – zaznaczył wiceszef MSZ.

Ważnym tematem spotkania była również kwestia gazociągu Baltic Pipe, który będzie przebiegał przez Wyłączną Strefę Ekonomiczną Szwecji, co zgodnie ze szwedzkim prawem wymaga uzyskania pozwolenia na ułożenie gazociągu na dnie morza. – Baltic Pipe jest projektem polskim i europejskim jednocześnie. To realne działanie na rzecz budowy prawdziwego rynku gazu, na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu i tym samym na rzecz bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Gabriel Piętka / MSZ

{"register":{"columns":[]}}