W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Szymon Szynkowski vel Sęk wraz z Parlamentarzystami Niemieckimi odwiedził granicę polsko-ukraińską

14.03.2022

W dniu 13.03.br. przebywała w Polsce grupa 6 posłów frakcji CDU/CSU w Bundestagu na czele z A. Dobrintem, szefem grupy CSU w niemieckim parlamencie. Celem wizyty było zapoznanie się z sytuacją na polsko-ukraińskich przejściach granicznych oraz z organizacją pomocy nad uchodźcami przybywającymi z Ukrainy. Celem była też dyskusja o koniecznych do podjęcia działaniach w celu powstrzymania rosyjskiej bezprawnej agresji wymierzonej w cywilów.

Grupa parlamentarzystów niemieckich wraz z wiceministrem Szynkowskim vel Sęk odwiedzili punkt wolontariuszy dla uchodźców

Delegacja posłów odwiedziła ośrodek Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie, który zajmuje się dystrybucją pomocy uchodźcom. Niemieccy posłowie udali się również na przejście w Dorohusku gdzie wojewoda lubelski oraz przedstawiciele Straży Granicznej przedstawili aktualną sytuację na granicy oraz działania podejmowane przez władze wojewódzkie dla zapewnienia opieki nad uchodźcami. Delegacja udała się również do Chełma, gdzie odwiedziła dwa ośrodki recepcyjne dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Wizyty na granicy i w ośrodkach były okazją do rozmów z uchodźcami, władzami miasta Chełma, wolontariuszami i służbami zajmującymi się organizacją pobytu. 

Delegacji podczas całego pobytu towarzyszył Sekretarz Stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który wyjaśniał działania rządu podejmowane w związku z napływem uchodźców do Polski. W rozmowach prowadzonych z posłami przedstawił oczekiwania władz polskich wobec niemieckiego sąsiada. Podkreślił potrzebę pomocy humanitarnej zarówno w związku z trwającą na Ukrainie wojną, jak i niemalejącą falą uchodźców. Zwrócił również uwagę na wciąż istniejącą potrzebę dostaw broni defensywnej dla Ukrainy ze względu na trwające walki. Przekonywał posłów do wzmocnienia presji sankcyjnej na Rosję, szczególnie do wprowadzenia embarga na zakupy paliw w Rosji. W obliczu bezprecedensowej agresji Rosji na Ukrainę kalkulacje gospodarcze nie mogą brać góry nad potrzebą użycia skutecznego instrumentu nacisku na Rosję. Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił także uwagę na pilną potrzebę przyznania Ukrainie statusu kraju kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.  

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: MSZ

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}