W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz stanu Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Szwecji

26.08.2022

Podczas wizyty w Sztokholmie 24-25 sierpnia 2022 r. wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Królestwa Szwecji Robertem Rydbergiem, wiceprzewodniczącą Komisji ds. Unii Europejskiej Riksdagu Jessiką Roswall oraz szwedzkimi posłami z Grupy Parlamentarnej ds. NATO.

Sekretarz stanu w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w Sztokholmie

Tematem rozmów ze szwedzkimi partnerami były rosyjska agresja na Ukrainę, polityka wschodnia ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi, kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym toczący się proces akcesji Szwecji (i Finlandii) do NATO oraz polityka energetyczna, a także zacieśnienie współpracy bilateralnej. Strona szwedzka przedstawiła plany w związku z rozpoczynającą się 1 stycznia 2023 r. prezydencją tego kraju w Radzie Unii Europejskiej. 

24 sierpnia, w dzień święta narodowego Ukrainy, wiceminister Szynkowski vel Sęk przeprowadził rozmowy z ambasadorem Ukrainy w Szwecji Andrijem Płahotniukiem, zapewniając o długofalowej solidarności Warszawy z Kijowem. Wiceminister wspólne z ambasadorem otworzyli wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”. Jest to polsko-ukraiński projekt archiwalny prezentujący rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich obrazujące wojnę toczącą się obecnie. Podczas inauguracji sekretarz stanu Szynkowski vel Sęk podkreślił, że polskie placówki dyplomatyczne będą pokazywać tę wystawę w najbardziej emblematycznych lokalizacjach, by świat nie zapomniał o wojnie, bo nikt - a w szczególności dzieci - nie powinien cierpieć z jej powodu. 

Wiceminister Szynkowski vel Sęk wysoko ocenił partnerstwo Polski i Szwecji oparte na podobnej wrażliwości na kwestie wschodnie i wspólnej ocenie zagrożeń w regionie Morza Bałtyckiego.

„Jako autorzy koncepcji Partnerstwa Wschodniego czujemy szczególną odpowiedzialność za wsparcie Ukrainy w jej walce o siebie i wartości wolnego świata” – podkreślił wiceminister. Oba kraje współpracują przy pomocy militarnej, humanitarnej i politycznej, czego przykładem jest wspólna konferencja donatorów zorganizowana 5 maja w Warszawie przez premierów M. Morawieckiego i M. Andersson. Dobrą okazją o zabiegi w zakresie przystąpienia Ukrainy do UE będzie rozpoczynająca się po czeskiej prezydencja Szwecji w Radzie UE.

Rozmówcy szwedzcy zgodzili się z koniecznością dalszego zbierania dowodów popełnianych przez Moskwę zbrodni wojennych, które bezwzględnie powinny być rozliczone. Omówiono perspektywę kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji, w tym kwestię ograniczenia wydawania wiz dla obywateli Rosji, zawieszenia stosowania umowy o ułatwieniach wizowych UE-Rosja czy odcięcia Rosji od zachodnich technologii. Wiceminister Szynkowski vel Sęk przekazał opracowany przez Polskę non-paper „Decoupling Russia from European technologies”, apelując do Szwecji o jego poparcie na forum UE. Podczas rozmów zwrócono uwagę na pogłębiające się znaczenie dezinformacji jako narzędzia walki szeroko stosowanego przez Moskwę. Wiceminister podkreślił, że „musimy w odpowiedzialny i rzetelny sposób informować społeczeństwa o pośrednich skutkach wojny wywołanej przez Putina, jakimi są m.in. wzrost cen nośników energii i inflacja. Jest to niezbędne do trwałego zjednoczenia się społeczeństw wokół idei pomocy Ukrainie.”

Sekretarz stanu w polskim MSZ omówił z partnerami proces przystępowania Szwecji do NATO. „Akcesja Szwecji i Finlandii do NATO to dla Polski świetna wiadomość. Razem jesteśmy skuteczniejsi”. Przypomniał o jednoznacznym i ponadpartyjnym poparciu polskiego rządu i parlamentu dla przyjęcia Sztokholmu i Helsinek do NATO.

Podczas swojego pobytu w Szwecji wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się w Ambasadzie RP z Polakami oraz złożył kwiaty na cmentarzu katolickim Haga Norra w Solnie pod Sztokholmem, gdzie spoczywa wielu zasłużonych Polaków. 

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}