W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz stanu w MSZ RP Arkadiusz Mularczyk podsumował działalność Pełnomocnika ds. odszkodowań podczas konferencji prasowej w Bochni

31.08.2023

Wiceminister spraw zagranicznych, a zarazem Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, uczestniczył 31 sierpnia br. w konferencji podsumowującej działalność Pełnomocnika ds. odszkodowań. Wydarzenie zorganizował Urząd gminy Bochnia.

2018.08.03 Warszawa . Budynek MSZ , ilustracje .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Sekretarz Stanu w MSZ RP przedstawił temat dochodzenia przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec, zaprezentował główne ustalenia Raportu ws. polskich strat poniesionych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945, jak również podsumował najważniejsze punkty działań zmierzających do uzyskania odszkodowań. W swoim wystąpieniu poinformował o przyjęciu przez Radę Gminy Bochnia oświadczenie ws. wsparcia działań polskiego rządu na rzecz pozyskania reparacji. Podobnie jak radni Wielunia 29 sierpnia br., również radni Bochni podjęli uchwałę, opisującą straty wojenne i wyrażającą poparcie dla dochodzenia przez Polskę od Niemiec reparacji. Tym samym rozpoczyna się nowy etap działań prowadzących do przywrócenia sprawiedliwości w relacjach polsko-niemieckich.

Jak ocenił, za przykładem Wielunia i Bochni pójdą również inne samorządy. Jest to niezwykle symboliczne, iż nie tylko rząd Polski,  ale poszczególne miasta i gminy podejmują temat odszkodowań. Nie wolno zapominać, że okupacja niemiecka  odcisnęła piętno na współczesnej historii Polski oraz wpłynęła na kształt powojennych relacji sąsiedzkich. Z tego względu Polska domaga się  odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania szkód, zwrotu zagrabionych dzieł sztuki, a także uczciwego informowania własnego społeczeństwa o popełnionych zbrodniach. Dzięki aktywności obecnego rządu polskie miasta i gminy posiadają tytuł prawny do kierowania apelów do zachodnich sąsiadów wzywając ich do uregulowania kwestii. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że pod koniec sierpnia Północnoamerykańska Rada Rabinów oświadczyła, że Niemcy mają moralny obowiązek rozmawiać z Polską. Z kolei Chris Smith – najstarszy rangą kongresman w USA, członek polskiego klubu w Kongresie i autor wielu amerykańskich ustaw – w niedawno opublikowanym artykule stwierdził, że Niemcy muszą rozmawiać z Polską. Niemniej, strona niemiecka dotychczas nie wyszła naprzeciw polskim oczekiwaniom i nie podjęła dialogu w tej sprawie.

Rząd RP liczy, że intensywna praca dyplomatyczna, a także promocja tematu reparacji w świecie przyniesie skutek w postaci rozliczenia się przez Niemcy z przeszłością. Oczekujemy od Berlina podjęcia dialogu z Polską.  

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

{"register":{"columns":[]}}