W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seszele

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą występuje w umiarkowanym stopniu, należy jednak zachować zwykłą ostrożność: unikać wychodzenia po zmroku, nie nosić ze sobą przedmiotów wartościowych, znacznych sum pieniędzy i ważnych dokumentów. Nie należy zostawiać rzeczy bez nadzoru na plaży. Ze względu na silne prądy morskie niebezpieczne mogą być kąpiele w oceanie na ustronnych plażach.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: TAK
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Seszele są krajem bezwizowym.

Osoby planujące wjazd na Seszele powinny dokonać przed podróżą rejestrację w tzw. Seychelles Electronic Border System https://seychelles.govtas.com/en

Czas oczekiwania na zgodę na wjazd to 3 dni robocze, ale zdarzają się sytuacje gdy należy czekać dłużej.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Należy posiadać bilet powrotny, rezerwację noclegów, potwierdzenie posiadania środków na pobyt.

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Wymagana jest zgoda rodziców poświadczona notarialnie, przetłumaczona na język angielski.

  1. Zasady pobytu

Brak specjalnych regulacji.

Wymagania dotyczące wwozu leków psychotropowych i antydepresyjnych na teren Republiki Seszeli

Informacje nt. wwożenia lekarstw znajdują się na stronie internetowej: www.health.gov.sc.

Osoby chcące wwieźć na terytorium Republiki Seszeli leki psychotropowe lub antydepresyjne powinny kontaktować się z Medicine Regulatory Unit of the Ministry of Health of the Republic of Seychelles (Jednostka Regulacyjna ds. Leków Ministerstwa Zdrowia Republiki Seszeli). W celu przewozu leków, osoby te muszą uprzednio przesłać mailowo (na adres: MRU@health.gov.se), kopię swojej aktualnej recepty wraz z informacją nt. dokładnej ilości danego leku, który zamierzają wwieźć oraz informacją nt. długości planowanego pobytu. Jeżeli recepta jest prawidłowo wystawiona i zawiera odpowiednią dawkę i ilość danej substancji, jednostka regulacyjna do spraw leków wyda pismo upoważniające do wwozu tego leku.

Poniżej znajduje się lista niektórych leków, dla których wymagane jest posiadanie ważnej recepty:

  • barbiturany,
  • benzheksol,
  • benzodiazepiny,
  • kodeina,
  • pregabalina,
  • zolpidem,
  • zopiklon,
  • morfina,
  • fentanyl,
  • tramadol,
  • oksykodon, oksymorfon, hydrokodon, hydromorfon,
  • buprenorfina, metadon.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy kontaktować się bezpośrednio z Medicine Regulatory Unit of the Ministry of Health of the Republic of Seychelles.

Zdrowie

Na Seszelach nie występują poważniejsze zagrożenia dla zdrowia. Nie ma tam komarów malarycznych, nie ma więc możliwości zachorowania na tę chorobę. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Na większych wyspach: Mahé, Praslin i La Digue  nie ma problemu z dostępem do usług medycznych,  ale możliwość skorzystania z opieki medycznej na dalej położonych wyspach archipelagu może być ograniczona. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem ubezpieczenia zdrowotnego.

Podróżowanie po kraju

Wszystkie formalności graniczne na Seszelach zostały zdigitalizowane i muszą zostać dopełnione przez wszystkich podróżnych przed wjazdem na Seszele za pośrednictwem elektronicznego systemu granicznego Seszeli. W celu złożenia aplikacji należy udać się na stronę: https://seychelles.govtas.com/

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Na wyspie Mahé i Praslin  można korzystać z transportu lokalnego (autobusy i taksówki). W przypadku korzystania z taksówki zaleca się ustalenie ceny przed podróżą. Na Mahé i Praslin można wynająć samochód. Wymagane jest posiadanie ważnego prawa jazy wystawionego w UE lub międzynarodowego prawa jazdy.  Na Seszelach obowiązuje ruch lewostronny.

Między wyspami istnieją lokalne połączenia lotnicze oraz promowe.  

Na wyspach Praslin i La Digue popularnym środkiem lokomocji jest rower.

Przepisy prawne

Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne. Organizowanie rejsów morskich dla grup turystów wymaga posiadania licencji, prowadzenie tej działalności bez licencji zagrożone jest deportacją.

W rezerwatach przyrody zakazane jest zbieranie muszelek i korali.

Wywóz okazów flory wymaga uzyskania specjalnego certyfikatu oraz  pozwolenia na wywóz.

Wymiana waluty dozwolona jest jedynie w bankach, autoryzowanych kantorach i u licencjonowanych operatorów. Korzystanie z usług innych podmiotów jest wykroczeniem.

Homoseksualizm został zalegalizowany w 2016 r.

Seszele wprowadziły zakaz używania plastykowych torebek.

Przydatne informacje

Walutą Seszeli jest rupia seszelska (SCR). Kursy dostępne są na stronie Centralnego Banku Seszeli:  https://www.cbs.sc/marketinfo/DailyRates.html

Powszechnie można płacić kartami kredytowymi i płatniczymi.

Koszty utrzymania na wyspach są wysokie. Żywność jest droga, ponieważ właściwie wszystkie artykuły są importowane.

Zaleca się sprawdzenie, czy  biuro podróży czy hotel, z usług którego zamierzamy skorzystać posiada licencję na prowadzenie usług turystycznych.

Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}